Spring menu over
Dansk Sygeplejeråd logo

Sygeplejersken

Man kan lære meget af afdelinger, der allerede er flyttet

Tydelig kommunikation, erfaringsudveksling med andre afdelinger og systematisk medarbejderinvolvering i tiden før, under og efter flytning. Det er nogle af de værktøjer, som kan sikre en bedre flytning og dermed mindre belastning af arbejdsmiljø.

Sygeplejersken 2025 nr. 1

Af:

Christina Sommer

TEMA 3/Morten Vejs Willert

Foto:

Mikkel Berg Pedersen

Én ting er nye fysiske rammer. Derudover er der sikkert også nyt udstyr, it-systemer og arbejdsgange, som tager tid at blive fortrolig med. Oven i kommer så alt det logistiske før, under og efter en flytning samtidig med, at driften kører videre.

Der er ikke noget at sige til, at store omorganiseringer som flytninger kan belaste sygeplejerskers arbejdsmiljø negativt og medføre f.eks. øget sygefravær eller opsigelser. Det fortæller Morten Vejs Willert, psykolog og seniorforsker ved Arbejdsmedicin, Universitetsklinikken på Regionshospitalet Gødstrup. 
Men, pointerer han, de negative effekter kan mindskes, hvis både ledere og medarbejdere kommunikerer tydeligt med hinanden og går konstruktivt og struktureret til processen.

”Enhver større omorganisering som en flytning har et før, under og efter. Og for at lykkes bedst muligt, er det afgørende, at både ledere og medarbejdere går systematisk til værks i alle tre faser,” siger han. 

Balanceret information

På Hvidovre Hospital har Akutmodtagelsen, Afdeling for Hjertesygdomme og Børne- og Ungeafdelingen netop været igennem de tre faser, da de flyttede ind i det nybyggede Center A den 3. november 2024. En velovervejet og ikke tilfældigt valgt dato, efter det i foråret 2024 endelig stod klart, at byggeriet af Center A nærmede sig en afslutning. Det fortæller chefsygeplejerske på Børne- og Ungeafdelingen, Catrina Bourke-Madsen.

”Vi kiggede f.eks. på patientflow. Hvornår peaker sæsonen for de forskellige patientgrupper, og kan man tillade sig at flytte så tæt på jul? Men da først den endelige dato var fastsat, gik forberedelserne stille og roligt i gang. For mig som leder handlede det hele tiden om at informere de rigtige mennesker og skabe balance imellem at involvere folk uden at skabe utryghed,” siger hun og tilføjer:

”Informerer man for meget eller for lidt, er altid et spørgsmål om balance. Otte måneder før flytningen begyndte vi at udgive nyhedsbreve løbende, så alle medarbejdere fik den samme information.”

TEMA 3/Catrina Bourke-Madsen

Selvom medarbejderne er glade for de nye lokaler, er chefsygeplejerske Catrina Bourke-Madsen opmærksom på, at deres trivsel vil komme under pres i tiden, der kommer.

Foto:

Kasper Loeftgaard

Erfaringer fra søsterafdeling

Tidligt i processen tog Catrina Bourke-Madsen kontakt til Børne- og Ungeafdelingens søsterafdeling på Herlev Hospital.

”De flyttede for nogle år siden, og vi mødtes både ledere og medarbejdere. Vi blev klogere på, hvad vi skulle være særligt opmærksomme på – hvad fungerede godt i deres proces, og hvad ville de ønske, de havde gjort anderledes?”

På baggrund af møderne fik afdelingen f.eks. lavet en god neddroslingsplan, som skabte en mere rolig overgang fra gamle til nye lokaler.

”Det sikrede, at medarbejderne ikke stod med for mange patienter i dagene op til og efter flytning. Vi involverede også 1813 fra start af, så de - så vidt det var muligt - kunne sende patienter til vores søsterafdelinger i dagene omkring flytningen,” fortæller Catrina Bourke-Madsen og tilføjer:

”Her er man selvfølgelig dybt afhængig af, at man har et godt samarbejde med sine søsterafdelinger.”

Netop videndeling er Morten Vejs Willert stor tilhænger af.

”Man kan lære meget af at tale med afdelinger, der allerede er flyttet. Hvis man nu er en kirurgisk afdeling på Sjælland, der skal flytte, kan det være, at der i Region Midtjylland er en lignende kirurgisk afdeling, der allerede har været igennem en flytteproces, som man kan sparre med,” siger han.

Obligatorisk træning

Center A ligger klos op ad det ”gamle” Hvidovre Hospital, hvilket har været en kæmpe fordel.

”Sideløbende med den daglige drift har alle medarbejdere uden undtagelse skullet igennem træningssessioner. De skulle løse forskellige opgaver, f.eks. finde deres egen afdeling og få overblik over indretning - hvor er depotet, hvor ligger tingene henne?” siger hun og tilføjer:

”Før det havde vi via de særlige grupper af afdelingsledelse, flyttekoordinatorer og afdelingstovholdere gennemgået de forskellige stuer og udstyr - var de indrettet optimalt, eller manglede der noget?”

Også her har Hvidovre fat i noget af det rigtige, mener Morten Vejs Willert:

”Et hollandsk studie viser, at negative effekter ved omstruktureringer kan forebygges med klar og tydelig kommunikation og tilbud om støtte under omstruktureringen fra f.eks. HR-afdelingen samt trænings- og udviklingsmuligheder.”

Nedtur bagefter

Morten Vejs Willert understreger dog, at behovet for støtte og træning også er stort efter flytning.

”Her er der ofte mange ting, der også skal findes løsninger på ift. de fysiske rammer, nye opgaver eller samarbejdsrelationer. Den periode kan være meget belastende, og fra ledelsens side skal man være meget opmærksom på medarbejdernes trivsel i månederne efter en flytning.”

Catrina Bourke-Madsen er enig:

”Selvom vi er glade for de nye lokaler, kræver det tid at lande. Og der er også ting, der ikke fungerer optimalt endnu. Vi har været meget ærlige om, at der ville komme sådan en ”nedtur”, og det skal vi håndtere sammen ledelse og medarbejdere.” 

TEMA 1 grafik

Kom godt på plads efter flytning

  • Spar tid: Hæng indholdssedler på alle skabe og nye telefonnumre på centrale steder.
  • Insistér på, at it skal fungere før flytning.
  • Træn nye arbejdsgange inden flytning hvis muligt.
  • Gennemfør evt. organisatoriske ændringer før flytning.
  • Flytning kan udløse en form for sorg, vær opmærksom på din reaktion og bed om hjælp ved behov.
  • Tag en dag ad gangen og hold fast i gode kolleger, ikke så meget i processen.
  • Hav ekstra bemanding i starten, så der er tid til at lære det nye at kende.
  • Lav sjove ting sammen, også i fritiden.

Kilde: Notat: Flytning af sygehusafdelinger seneste 3 år, DSR Analyse 2025. Fritekstbesvarelser: Sygeplejerskers bedste råd til kolleger ifm. flytninger.

Sygeplejersken forside blad 1 2025
Læs alle artikler i det seneste nummer af Sygeplejersken