Stomiklinikker i Danmark

Her finder du kontaktinformationer til stomiklinikker i Danmark og på Færøerne.

Oversigten er inddelt i regioner. 

​​Konsultation er altid efter aftale, lægehenvisning ikke nødvendig.

Hvis du bliver opmærksom på nogle informationer, der ikke er opdateret, vil vi meget gerne have besked, så det kan blive rettet. Send venligst en mail til webredaktøren på mail Anja.skjold.hedegaard@horsens.rm.dk.

 

Region Hovedstaden

 

​Bispebjerg Hospital

Stomiambulatoriet
Bispebjerg bakke 23
2400 København NV
Tlf.: 38 63 62 24. Hverdage kl. 8.00-9.00
Mail: stomiamb.bispebjerghospital@regionh.dk

 

Bornholms Hospital

Stomiambulatoriet
Tlf.: 38 67 12 30

Tine Dam
Mail: tine.peterson@regionh.dk
Lillian Søborg-Madsen
Mail: Lillian.soeborg-madsen@regionh.dk

 

 

Herlev Hospital

Stomiklinikken,  DA54R1s
Ringvej 75
2730 Herlev
Tlf.: 38 68 39 49. Hverdage kl. 9.00-15.00
Mail: HEH-stomiklinik@regionh.dk

Birgitte Dissing
Mail: Birgitte.Dissing.Andersen@regionh.dk
Jannie Mortensen
Mail: Jannie.Mortensen@regionh.dk
Anette Skytte
Mail: anette.skytte@regionh.dk​ 

 

Urologisk stomiambulatorium HA54F1
Herlev Ringvej
2730 Herlev
Tlf.: 38680140. Hverdage 8-14

Anne Larsen
Pia Bengtsson
Elin Nygaard Hansen 

 

Hvidovre Hospital

Stomiambulatoriet
Gastroenheden, afd. 227

Kettegaard Allé 30
2650 Hvidovre​
Tlf.: 36 32 36 21. Hverdage kl. 8.30-9.00

Mail: stomiambulatoriet.hvidovrehospital@regionh.dk

Per Herlufsen
Mail: Per.Herlufsen@regionh.dk
Anne Rolfsted
Mail: Anne.winther.rolfsted@regionh.dk
Vibeke Kaufmann
Mail: vibeke.kaufmann.christensen@regionh.dk

 

Nordsjællands Hospital, Hillerød

Stomiambulatoriet,
kir. afd., afsnit K0151
Dyrehavevej 29
3400 Hillerød​
Tlf.: 48 29 58 32. Man., ons. og tors. kl. 8.00-9.00
Tlf.: 48 29 66 74. Tirs. og fre. kl. 8.00-9.00 

​Lotte Voergaard 
Mail: lise.lotte.voergaard@regionh.dk
Jette Henning
Mail: Jette.henning@regionh.dk

 

Rigshospitalet

Stomienheden
opg. 3. 12 sal (ved elevatoren) 

Blegdamsvej 9
2100 København Ø
Tlf.: 35 45 24 26. Hverdage kl. 8.15-9.00
Mail: stomienheden.rigshospitalet@regionh.dk

Trine Bolette Borglit
Mail: Trine.bolette.borglit@regionh.dk

Gerd Friis Bille
Mail: Gerd.Friis.Bille.01@regionh.dk​

 

Region Midtjylland​


Regionshospitalet Herning

Stomiambulatoriet​
Gl. Landevej 61
7400 Herning
Tlf.: ​78 43 53 80. Hverdage kl. 8.00-9.00

Grethe Vendelbo
Mail: Grethe.Vendelbo@vest.rm.dk
Ann-Marie Mynster
Mail: Ann-mari.mynster.nielsen@vest.rm.dk

 

Regionshospitalet Horsens

Stomi og Sår
Kirurgisk sengeafsnit 2

Sundvej 30 A
8700 Horsens​
Tlf.: ​78 42 62 59.  Hverdage kl. 8.00-9.00
Mail: horsens.stomi@rm.dk

Anja Hedegaard
Mail: Anja.Skjold.Hedegaard@horsens.rm.dk
Charlotte V. Ingwersen
Mail: Charlotte.Ingwersen@horsens.rm.dk

 

Regionshospitalet Silkeborg

Stomiambulatoriet
Ortopæd.kir. afd.

Falkevej 1-3
8600 Silkeborg​
Tlf.: 78 41 62 51. Hverdage kl. 8.00-9.00

Susanne Green
Mail: Silkeborg.stomiamb@rm.dk

 

​Regionshospitalet Randers

Stomiambulatoriet,
Skovlyvej 15
8930 Randers NØ
Tlf.: 78 42 12 79. Tirs., tors. og fre. kl. 8.00-8.45 
Mail: randers.stomiamb@rm.dk

Dorte Volden
Maria Kristina Haagesen

 

​Regionshospitalet Viborg

Heibergs Allé 4
Postboks 130
8800 Viborg
Tlf.: 78 44 63 97. Hverdage kl 8.00-9.00

Rita Mortensen
Mail: Rita.Mortensen@viborg.rm.dk
Pernille Grech Harritz, 
Mail: pernille.grech@viborg.rm.dk

 

Århus Universitetshospital

Klinik for mave- og tarmkirurgi, Stomiklinikken
Århus Universitetshospital
Palle Juul-Jensens Boulevard 99
Indgang C, Plan 2 (C204)
8200 Århus N
Tlf.: ​78 45 32 57. Hverdage pånær onsdag kl. 8.00-9.00
Mail: stomiklinikken@auh.rm.dk

Pia Arensdorff
Laila Lindhardt Raunsø
Birthe Nissen

 

Aarhus Universitetshospital

Urostomiklinikken, afd. K​
Brendstrupgårdsvej 100
8200 Aarhus N
Tlf.: 78 45 27 01. Ons.- fre. kl. 8.00-16.00

Berit Kiesbye
Mail: berikies@rm.dk
Ingrid Søndergaard
Mail: ingrsoen@rm.dk​

 

 

Region Nordjylland​

 

Sygehus Vendsyssel

Stomiklinikken
klinik kirurgi, afsnit 106
Bispensgade 37
3700 Hjørring
Tlf.: ​97 64 05 01 / 97 64 05 60. Hverdage kl. 9.00-12.00

Tove Christensen
Mail: toc@rn.dk

 

​Aalborg Universitetshospital, Nord

Urostomiambulatoriet
Reberbansgade
Postboks 561
9100 Aalborg
Tlf.: 97 66 30 08. Hverdage 8.30-12.00
Mail: uro-stomiambulatoriet​@rn.dk​

Hanne Eegholm
Lone Christensen
Birgitte Bjerg

 

Aalborg Universitetshospital, Syd

Stomiklinikken kir.gas.amb.
Hobrovej 18-22
Postboks 365
9100 Aalborg
Tlf.: 97 66 11 03. Man., ons., tors. og fredag kl. 7.45-8.30. Alle hverdage kl. 13.30-14.30
Mail: Stomiklinikken@rn.dk 

​Dorte Kløve
Mail: dkk@rn.dk
Heidi Nymann
Mail: hhk@rn.dk
Karen Jacobsen
Mail: k.jacobsen@rn.dk

 

Ålborg Universitetshospital, Thisted

Stomiklinikken
Højtoftevej 2
7700 Thisted
Tlf. 97650661. Mandag 8.00-15.00

Lena Rosenberg Dahm
Mail: lrd@rn.dk
Anne-Marie Brund
Mail: anne.marie.brund@rn.dk

 

 

Region Sjælland​

 

Region Sjælland Sygehus Nord, Holbæk

Stomiambulatoriet
kir. afd. 12-5
Smedelundsgade 60
4300 Holbæk
Tlf.: 59 48 43 16. Ons. og tors. kl. 8.00-9.00  

​Mette Hinke Lindberg
Mail: meln@regionsjaelland.dk

 

Sjællands Universitethospital, Køge

Opgang 12, 1. sal, rum 1+2
Lykkebækvej 1
4600 Køge
Telefontid man.- fre. kl. 8.00-9.00.   

Marie Uth Pilebo
Tlf.: 47 32 31 84
Mail: mpil@regionsjaelland.dk

Bente Carlsen
Tlf.: 47 32 31 18
Mail: bent@regionsjaelland.dk

 

Region Sjælland Sygehus, Slagelse

Stomiklinikken
Fælledvej, indgang 13
4200 Slagelse
Tlf.: 58 55 98 36. Man.-tors. kl. 9.00-10.00
Mail: sla-stomi@regionsjaelland.dk​

Birgit Munksdorf
Mail: birmu@regionsjaelland.dk
Lise Stengade
Mail: Lisg@regionsjaelland.dk
Anna Baumann Jørgensen
Mail: abam@regionsjaelland.dk

 

 

Region Syd​danmark

 

Sydvestjysk Sygehus, Esbjerg

Stomiambulatoriet, afd. 242
Finsensgade 35
6700 Esbjerg
Tlf.: 79 18 59 21. Man., tirs., ons., fre. Tlf tid 8.00-9.00  

Marianne Kilmark

 

Odense Universitetshospital

Stomiambulatoriet afd. A3
Sdr. Boulevard 29
5000 Odense​ C
Tlf.: 65 41 15 27. Hverdage kl. 11.30-12.00
a.stomiambulatoriet@rsyd.dk

Jette Kundal
Mail: jette.kundal@rsyd.dk
Jeanette Rasmussen
Mail: Jeanette.rasmussen@rsyd.dk
Tanja Poulsen
Mail: Tanja.poulsen@rsyd.dk

 

 

Odense Universitetshospital
Urologisk stomiambulatorie

Sdr.Boulevard 29
Indgang 29
5000 Odense C
Tlf.: 65 41 22 11. Tirsdag kl. 8.00-16.00

AnneMette Holton
Mail: annemette.holton@rsyd.dk

 

​H.C.Andersens børnehospital, OUH, Teddy

Indgang 60 eller 81
Sdr. Boulevard 29
5000 Odense C
Tlf.: 65 41 22 07. Hverdage kl. 9.15-10.00

Sanne Djursfeldt
Mail: ode.h.teddy@rsyd.dk

 

Sygehus Lillebælt, Kolding

Stomambulatoriet
Fællesambulatoriet plan 3, organkir. afd.
Skovvangen 2-8
6000 Kolding​
Tlf.: 76 36 24 86. Tirs. kl. 8.00-9.00 og 13.00-14.00

Mette Bjørn Christensen
Mail: mette.bjoern.christensen@rsyd.dk

 

Odense Universitetshospital, Svendborg Sygehus

Stomiambulatoriet
Kirurgisk ambulatorium
Baagøes Alle 15

5700 Svendborg
Tlf.: 51428057. man., tirs., ons, og tors. kl. 8.00-15.00

Ulla Skræp
Mail: Ulla.Skraep@rsyd.dk
Henriette Skov
Mail: Henriette.Skov@rsyd.dk
Tove Jansen
Mail: Tove.Jansen@rsyd.dk

 

​Sygehus Lillebælt, Vejle

Stomiambulatoriet
Afd. A170, rum 26
Kabbeltoft 25
7100 Vejle
Tlf.: 79 40 56 34. Man., ons. og tors. kl. 8.00-9.00 

Eline Gade Sall
Mail: eline.gade.golan@rsyd.dk

 

Sygehus Sønderjylland, Aabenraa

Stomiambulatoriet
Kresten Philipsens Vej 15
Indgang 3, område 14
6200 Aabenraa
Tlf.: 79 97 36 50. Hverdage kl. 7.30-8.30
Mail: stomiamb.shs@rsyd.dk

​Lotte Færgemann
Mail: Lotte.Faergemann@rsyd.dk
Torge Surkus
Mail: Torge.Surkus@rsyd.dk

 

Landssygehuset

Stomiambulatoriet
Kir. afd. G4/A3
J.C. Svabosgøta
100 Tórshavn
F-Færøerne
Tlf.: 02 98 22 76 62 / 02 98 23 45 44. Tors. kl 12.00-16.00

Liv Lognberg, 
Mail: lsliv.lo@ls.fo
Elis Vitalis,
Mail: lselivi@ls.fo