Demonstration for store bededag

Tag med gratis bus til den store demonstration mod afskaffelsen af store bededag i København den 5. februar.

Oprettet: 26.01.2023
Carsten Lorenzen

Søndag den 5. februar kl. 14-16 organiserer Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH) demonstration på Christiansborg Slotsplads som protest mod afskaffelsen af store bededag. Du kan komme gratis med bus til København for at deltage.

Det bliver en hyggelig eftermiddag med musik, taler, underholdning og spændende aktiviteter.

Dansk Sygeplejeråd betaler transporten for vores medlemmer. Der afgår busser fra Nordjylland fra følgende 8 steder. Du kan se tidsplanen nederst på denne side:
• Hjørring
• Frederikshavn
• Thisted
• Brønderslev
• Hjallerup
• Aalborg
• Haverslev
• Hobro

 

Hvorfor er det vigtigt, at du kommer med?

Fordi store bededag er vores fælles fridag, hvor vi kan slappe af eller være sammen med vores venner og familie. Sådan skal det også være fremover i Danmark.

Det er ikke i orden, at regeringen afskaffer helligdage eller fridage hen over hovedet på os alle. Og endda fjerner kompensationen for de lønmodtagere, der hele tiden har arbejdet store bededag.

Jo flere vi er, jo tydeligere et signal kan vi sende til regeringen. Derfor arrangerer FH busser fra hele landet, så alle kan være med.

Fagbevægelsens Hovedorganisation er en samling af en lang række danske fagforeninger, blandt andre Dansk Sygeplejeråd, og taler på vegne af 1,3 mio. danske lønmodtagere.

Du kan også skrive under mod afskaffelsen af store bededag her.

DSR om store bededag

DSR's formand Grete Christensen har taget skarpt afstand fra afskaffelsen af store bededag:

"Både den økonomiske godtgørelse og kompensation for tid ser regeringen stort på, når den pludselig ruller hen over os alle sammen og fjerner alle de aftaler, vi har indgået.

Det er bare ikke i orden.

Vi står sammen med den øvrige fagbevægelse i modstanden mod regeringens forslag, fordi regeringen griber ind i den danske model, som vi – og den tidligere regering – ovenikøbet har betonet nødvendigheden og betydningen af de seneste år.

Det kan nemlig få vidtrækkende konsekvenser, hvis forslaget gennemføres, fordi det sætter nye standarder for at lave lovgivning på et felt, som er overenskomstdækket.

Derfor er det ikke ’bare en fridag’, vi kæmper for at bevare. Vi kæmper også for, at regeringen respekterer principperne i den danske model."

Læs hele indlægget i Gretes Blog.

Nordjyske busser

Der vil være forplejning i bussen - hveder til morgenmad, en sandwich til frokost og let
aftensmad på turen hjem. Der er også vand, øl og sodavand i begrænset mængde.

Tilmelding her - senest 2. februar kl. 22.

 

Frederikshavn:

Afgang kl. 07:10

Opsamling Den gamle busstation på Skippergade - Hjemkomst ca. kl. 23:00

Hjallerup:

Afgang kl. 07:35, frakørsel 16 (Hjallerup) - Hjemkomst ca. kl. 22:40

Aalborg:

Afgang kl. 08:00, Hadsundvej 184 B, Aalborg - Hjemkomst ca. kl. 22:15

Hobro Nord

Afgang kl. 8:30

Opsamling ved frakørsel 34 ved pendlerparkering - Hjemkomst ca. kl. 21:45

Hjørring

Afgang kl. 07:10

Opsamling ved 3F Skagerrak, Vandværksvej 30 - Hjemkomst ca. kl. 23:00

Brønderslev

Afgang kl. 07:35

Opsamling ved 3F Midtvendsyssel, Nordens Allé 12 - Hjemkomst ca. kl. 22:40

Haverslev

Afgang kl. 08:30

Opsamling ved frakørsel 33 - Hjemkomst ca. kl. 21:45

Thisted

Afgang kl. 07:00

Opsamling ved 3F Thy-Mors, Silstrupvej 12 - Hjemkomst ca. kl. 22:30

Nykøbing

Afgang kl. 7:15

Opsamling ved Havnen 14 - Hjemkomst ca. kl. 22.15

Alle busser ankommer til København ca. 13:30.
Alle busser afgår fra København 16:30 præcist.

 

Følg med på DSR's hjemmeside her.

Følg med på Facebook her.

Se bustransport fra hele landet her.

Hent plakater her.

Hent andre materialer - blandt andet til sociale medier - her.