Bestyrelsen i Syddanmark

Læs om kredsbestyrelsens arbejde og find bestyrelsens kontaktoplysninger

Bestyrelsen i Kreds Syddanmark

DSR Kreds Syddanmarks politiske hold er sammensat af kredsbestyrelsen og et formandskab - i alt 28, valgt af og blandt kredsens medlemmer. Formandskabet består af kredsformand samt fire kredsnæstformænd. Kredsbestyrelsen er valgt i en fireårig periode fra november 2017.

Det politiske arbejde i Kreds Syddanmark sætter retning for kredsens lokale politikker og strategier. På kredsbestyrelsesmøderne diskuteres derfor også, hvordan politikker kan omsættes til konkrete handlinger til gavn for medlemmerne.

De omsatte politikker og strategier udmøntes af såvel de faglige som administrative medarbejdere på kontoret, ligesom der tages højde for politikkerne i forhold til eksterne samarbejdspartnere i blandt andet kommunerne og regionen.

 

Bestyrelsesmedlemmer i perioden 2017-2021

Navn​

E-Mailadresse​

Andreas Lund Andersen

andreas.lund.andersen@rsyd.dk

Anja Skovgaard Nissen

anjaskovgaardnissen@gmail.com
​Anne Nissen

annenissen1@gmail.com

Barbara Schilling Hjalting

bubsen.georg@icloud.com
Betina Iroisch Kristensen​

betina.kristensen@rsyd.dk

Birgith Flyvbjerg

birgith.flyvbjerg@rsyd.dk

Birthe Overgaard

birthe.overgaard@rsyd.dk

Camilla Duus Smith cdu@dsr.dk

Camilla Rosager Weber

crw@dsr.dk

Carina Moos crain85@hotmail.com
​Christina Rosenberg

1973rosenberg@gmail.com

Dorte Ruge​​

dorte.ruge@rsyd.dk

​Gitte Solgård Larsen​

gitte.solgaardl@gmail.com

Gitte Würtz​

digitw@haderslev.dk

​Helle Kruse Hansen (Kredsnæstformand)

hkh@dsr.dk

Ina Kristensen​​

inax@varde.dk

​Janne Horsted Grevsen

jannegrevsen@live.dk

John Christiansen (Kredsformand)

jc@dsr.dk

Jytte Pharao-Bonde (Kredsnæstformand)

jpb@dsr.dk

Kevin Vilhelmsen kevinvilhelmsen@gmail.com

Kirsten Elmholdt Nikolajsen​

​​kirsten.nikolajsen@rsyd.dk

​Lisbeth Hammer​ Andersen

lisbeth.hammer@rsyd.dk

Louise Gjervig Lehn louiselehn@hotmail.com

Louise Prahl Bårris

louise.prahl.bårris@rsyd.dk

Mette Kästner Jacobsen

dkmkja@hotmail.dk

Rita Elisabeth Hansen kellerup@hotmail.com

Sille Olesen

sco@billund.dk

Solvejg Kjærgård

solvejgpedersen@hotmail.dk