Virtuelt medlemsarrangement: Nu taler jeg.

Journalist og forfatter Rikke Viemose stiller spørgsmål ved ligestilling med udgangspunkt i eget liv og sin anmelderroste bog "Nu taler jeg" om forskelsbehandling af kvinder og mænd.

Journalisten og forfatteren Rikke Viemose stiller spørgsmålene:

Bliver mandlige musikere spillet mest i radioen, fordi de synger bedre end kvinderne? Tjener mænd mest, fordi de er dygtigst? Bliver der lyttet mest, når mænd taler, fordi de siger mere interessante ting? Eller er det simpelthen bare, fordi de er mænd?

Rikke Viemose er ikke i tvivl om svarene (nej, nej, nej og ja), men hun kender mange mænd, der er. Siden hun udgav sin første bog om ligestilling, har hun haft travlt som deltager i den offentlige ligestillingsdebat, og i kølvandet på sådan en rolle følger en myriade af modargumenter fra primært mænd. 

Læs mere om arrangementet og tilmeld dig her

 

Vedrørende Microsoft Teams

Arrangementet er virtuelt, og foregår i Microsoft Teams. Det er vigtigt, at du noterer den mail i din tilmelding, du gerne vil have linket sendt til. Linket sendes ud på arrangementsdagen af Kreds Midtjylland. Tjek evt. din SPAM mail, hvis ikke du har modtaget linket senest en time før afholdelse. 

Tilmeldingsfrist

Seneste tilmeldingsfrist er den 14. maj 2023.

Spørgsmål

Arrangementet er planlagt af Kreds Midtjylland, som kan kontaktes ved spørgsmål: Inge Pedersen, Kreds Midtjylland på mail ip@dsr.dk eller telefon 4695 4602.

Alle medlemmer af Dansk Sygeplejeråd med aktivt medlemskab, seniorer og SLS-medlemmer kan deltage.