OK24 regioner og kommuner
Se, hvordan forventninger og ønsker bliver til en ny overenskomst, når DSR skal forhandle med arbejdsgiverne i regioner og kommuner i starten af 2024.
OK24 starter hos dig som medlem
I april-juni 2023 har vi holdt medlemsmøder om OK24 i hele landet og indsamlet medlemmernes forventninger i online spørgeskema.
Tak for alle bidrag!
Fristen for at besvare spørgeskemaet om forventninger til OK24 var fredag den 16. juni 2023.
Hvad sker der så nu?
De forventninger og ønsker, du og andre medlemmer har meldt ind til os, de indgår nu i vores forberedelser til forhandlingerne sammen med den dialog, vi har haft på vores mange medlemsmøder om OK24.
Prioriteringen starter i din kreds, Lederforeningen og SLS, og fortsætter derefter i DSR's hovedbestyrelse, Sundhedskartellet og Forhandlingsfællesskabet, for til sidst at blive til vores fælles krav til arbejdsgiverne, når vi mødes til forhandlinger i starten af ’24.

Tidslinje – hvad sker der, hvornår
Fra forventninger og ønsker til ny overenskomst
Se processen i denne film fra Sundhedskartellet, som DSR er med i:
Når du og dine kolleger har indsendt jeres forventninger, bliver de prioriteret i DSR og formuleret som krav til arbejdsgiverne. Se processen i denne film fra Sundhedskartellet, som DSR er med i.