Solidaritetsfonden støtter bl.a. medlemmer af Dansk Sygeplejeråd, som er ramt af sygdom eller sociale begivenheder og er bragt i en økonomisk sårbar situation. Der kan søges om hjælp til betaling for behandling hos bl.a. autoriseret psykolog og fysioterapeut.
I 2020 har Solidaritetsfonden også støttet fremme af sundhed og forebyggelse i Danmark og internationalt samt humanitært arbejde. Støtten er bl.a. gået til:
- Danners arbejde for voldsudsatte kvinder og børn
- Røde Kors’ arbejde oven på eksplosionen i Beirut i august 2020
- Tandsundhed Uden Grænsers arbejde for at fremme af børns tandsundhed og trivsel i Rwanda, Palæstina og Guatemala
- International Council of Nurses (ICN) Disaster Fund – støtte til den libanesiske sygeplejerskeorganisation oven på eksplosionen i Beirut i august 2020
- Oxfam Ibis – støtte til indkøb og uddeling af hygiejne-kits til kriseramte piger i Sydsudan
- Kræftens bekæmpelse - Knæk Cancer 2020
- Ulandssekretariatet (Fagbevægelsens udviklings- og bistandsorganisation) – corona-indsamling til arbejderne i Kenya