Nyhed
Sarahs deltagerberetning fra konferencen i Aalborg 2025
Publiceret:
5. maj 2025
Senest opdateret:
6. maj 2025
Specialeansvarlig sygeplejerske Sarah Pagaard Friis fik en friplads til konferencen i marts 2025. Hun har lavet denne flotte beretningen fra dagene:
FSOS Konference,
Comwell Hvide Hus, Aalborg
18-19/3-2025
Jeg var den heldige vinder af en friplads til årets FSOS konference, Sygeplejen – Helt ind til benet’. Tak til FSOS bestyrelse for denne mulighed.
Jeg var også med på konferencen i Kolding i 2023, hvilket var en virkelig god oplevelse, så det var med høje forventninger, jeg drog mod Aalborg tidlig morgen. Forventninger som jeg må sige til fulde blev indfriet. Bestyrelsen havde sammensat et fantastisk spændende fagligt program med inspirerende og oplagte oplægsholdere.
Der var mange spændende oplæg, som fortjener at blive fremhævet, men jeg har valgt at tage nogle enkelte ud. Til inspiration til dem som ikke deltog i konferencen, kan oplægsholdernes oplæg findes på DSR’s hjemmeside.
Første dag startede godt ud med et oplæg af Lektor Karin Bundgaard om Fundamentals of Care og brug af begrebsrammen i dannelsen af patient-sygeplejerske relationen i det korte møde. I oplægget blev det understreget hvor vigtig sygeplejerskens arbejde er i mødet med patienten og hvilke konsekvenser det medfører, når sygepleje udebliver. Karin Bundgaard fremhævede, hvordan produktivitet ofte overskygger den personcentrede sygepleje, og hvordan Fundamentals of Care kan anvendes til at bygge bro mellem den opgavecentrerede sygepleje og den mere personrelaterende sygepleje.
Fundamentals of Care kan bruges til at sikre at patientens fysiske, psykiske og relationelle behov imødekommes med afsæt i fagligt velbegrundede refleksioner og handlinger.
På den første dag var der også 6 posterpræsentationer med korte mundtlige indlæg. Oplæggene var af høj faglighed og gav inspiration til forskellige muligheder for udvikling af sygeplejen.
Efter frokost fik vi fornøjelsen af at lytte til Viceinstitutleder Morten Ziethen fra Institut for Kultur og Læring, Aalborg Universitet, som satte os ind i de forventninger og frustrationer, der kan være forbundet med overgangen fra uddannelse til klinik.
Morten fortalte, hvordan forskellige strukturer som f.eks. politisk styring, manglende ressourcer og tidspres kan skabe en kultur i afdelingen, hvor der ideelt set er tid og lyst til den nyuddannede kollega, men at vi i praksis har en forventning om at den nye kollega er selvhjulpen og selvkørende indenfor kort tid. Modsat kommer den nyuddannede kollega fra en samfundskultur og et uddannelsessystem med bl.a. et øget fokus på ‘perfekthedskultur’, på høj faglighed samt mulighed for feedback og konstruktiv, kritik hvilket desværre ikke altid harmonerer helt med, hvad der kan opleves i praksis.
Ovenstående påvirkninger af både arbejdsplads og nyuddannet kan være med skabe en kløft mellem at være nyuddannet og arbejdspladsens forventninger.
Morten gav herefter et bud, på hvordan MFP-modellen (mestring, fællesskab, relevans) kan være med til at mindske kløften og hjælpe den nyuddannede til en god on-boarding proces ind i afdelingen. Kort fortalt handler modellen om at sørge for at den nyuddannede oplever at lykkes, at den nyuddannede føler sig forbundet og forpligtet i afdelingen samt at arbejdet føles relevant.
Første dag sluttede af med en rigtig lækker festmiddag, hvor der var tid til at snakke om dagens oplæg, og hygge sig med kollegaer og samarbejdspartnere. For de danselystne var der mulighed for er lufte danseskoene til lyden af ABBA.
Anden dagen startede med et meget relevant oplæg af Seniorforsker i klinisk sygepleje Hanne Mainz, om ‘Missed Nursesing Care’, når nødvendig sygepleje mangler.
Årsager til missed nursing care kan bl.a. være manglende normering, stigning i patienternes plejetyngde, flere akutte indlæggelser samt flere lange og komplicerede indlæggelser.
Hanne fremlagde på fremragende vis resultater for, hvad det betyder for både organisation, patienter og personale når sygeplejehandlinger enten ikke eller kun delvist bliver udført. For patienterne, har det bl.a. en betydning for mortalitet og kritiske utilsigtede hændelser. For plejepersonalet betyder det bl.a. prioritering af sygeplejehandlinger og udbrændthed.
Efter en kort pause blev vi ført ind i ‘Klinisk Smertesygepleje – den faglige omtanke’ af Klinisk sygeplejespecialist Winnie Schmelling.
Winnie definerede ‘smertesygepleje’ som den del af sygeplejen, der adresserer patienternes smerter samt behov og følger deraf. Hun redegjorde for begrebet i relation til Fundamentals of Care.
Oplægget omhandlede bl.a. smerteanatomi og fysiologi, herunder nociceptive og neurogene smerter. Winnie fremlagde at en grundig smerteanamnese, hvor de bio-psyko-sociale forskelle inddrages kan danne grundlaget for en sufficient behandlingsstrategi.
Med dette menes at bl.a. den samme diagnose og behandling hos en patient kan give forskellig smerteoplevelse og intensitet. Hvilket kan vise sig med forskellig udtryksmåde samt forskellig reaktion og copingsstrategi hos patienten.
Winnie fremhævede at, “One size smertepakker does not fit all”!
Både på første og andendagen var der mulighed for flere besøg i den flotte udstilling fra forskellige firmaer. Alle repræsentanter viste, hvad de havde af nyheder, og det var muligt at tage enkelte vareprøver, pjecer, lommekort mv. med hjem til inspiration til de enkelte afdelinger.
Sidst men ikke mindst klarede Comwell forplejningen dagene igennem med både lækker mad, kaffe, snacks og en to-go pose til hjemturen.
Alt i alt var konferencen en fornøjelse at deltage i og FSOS Sygepleje – Helt ind til benet leverede et højt fagligt niveau og får mine bedste anbefalinger i forhold til at motivere andre til at deltage ved næste afholdelse.
De bedste hilsner,
Sarah M. P. Friis
Specialeansvarlig sygeplejerske, skulder-albue sektor.
Aarhus Universitetshospital