Spring menu over
Dansk Sygeplejeråd logo

Nyhed

Video: Trepart, arbejdsmiljø og OK24 i fokus hos kredsbestyrelsen

Sygeplejersker og KB-medlemmer Helle Susanne Larsen og Sidsel Hall fortæller om de vigtigste emner, der var på dagsordenen da kredsbestyrelsen i DSR, Kreds Midtjylland var samlet til årets sidste møde.

Publiceret: 

12. december 2023

Senest opdateret: 

12. december 2023

Af:

Per Colstrup Vinkel

pco@dsr.dk

Kredsbestyrelsen havde en travl dagsorden, da der var kredsbestyrelsesmøde i medlemshuset i Virklund ved Silkeborg tirsdag den 5.december 2023. Den netop indgåede trepartsaftale blev drøftet, da den vil have stor påvirkning på medlemmerne, præcis som det først i forbindelse med de kommende overenskomstforhandlinger vil stå klar, præcist hvordan aftalen implementeres i sin helhed.

  • Drøftelsen gik blandt andet på, at det er godt at midlerne, 1,3 milliarder til sygeplejersker, er rykket frem, så de udmøntes 2024-2026 og ikke frem mod 2030. Der er også helt klare udfordringer i aftalen, hvilket også blev fremhæver. Her tænker vi især på, hvordan kommunalt- og statsansatte sygeplejersker kun i begrænset omfang er tænkt ind i aftalerne. Også udsigten til at de studerende i et omfang skal indgå som en reel arbejdskraft i sidste del af praktikperioden bekymrer os. 1,3 milliarder kroner mere til sygeplejersker er grundlæggende godt, fortæller KB-medlemmerne Sidsel Hall og Helle Susanne Larsen.

De to KB-medlemmer, der begge er ansat på Hospitalshed Midt pointerer, at der stadig er en række elementer i trepartsaftalen der er uafklarede i forhold til, hvordan de økonomiske midler skal udmøntes. Det vil stå mere klart i forbindelse med forhandlingerne om OK24. En overenskomst der også var på dagsordenen, da der inden længe udveksles krav mellem arbejdsgiver og arbejdstager. Herefter begynder de reelle forhandlinger om den kommende overenskomst for sygeplejerskerne.

Valg og holdningspapir

Den kommende er det muligt at indstille kandidater til valget af et nyt sygeplejeetisk råd. DSR, Kreds Midtjylland og kredsbestyrelsen opfordrer til at indstille kandidater. Det kan ske ved at sende en mail med en motivation og navn på den man ønsker at indstille til kredsen senest 4. januar 2024. Nærmere info kan findes på kredsens hjemmeside.

Kredsens tillæg til holdningspapir om et sikkert arbejdsmiljø blev også vedtaget. Helle Susanne Larsen og Sidsel Hall fortæller mere.

  • Det er noget vi kommer til at arbejde meget mere med ude ved medlemmerne. Det handler om arbejdsgivers i forhold til, at vi er hinandens arbejdsmiljø som arbejdsgiver og arbejdstager. Det der er i fokus er, at sygeplejersker har ret til et sikkert og sundt arbejdsmiljø. Det handler i høj grad om at skabe et bæredygtigt arbejdsliv på den lange bane, fortæller Helle Sus Larsen og Sidsel Hall.

Det er et vigtigt element i kredsbestyrelsens arbejde at være i kontakt med mange medlemmer for bedst muligt at kunne repræsentere organisationen. Derfor er alle kredsbestyrelsesmøder åbne for dig som medlem. De afholdes i medlemshuset i Virklund ved Silkeborg.

Næste møde er den 23. januar 2024 med start kl.8.30. Skulle du være interesseret i at deltage, så skal du kontakte kredsen og melde din ankomst.

Kredsbestyrelsen i Dansk Sygeplejeråd, Kreds Midtjylland vil benytte lejligheden til at ønske alle medlemmer i kredsen en glædelig jul samt et godt nytår.