Nyhed
Podcast: Bjarke og Laura har skabt ungenetværk, der skal gøre overgangen fra studerende til nyuddannet nemmere
Et nyt ungenetværk har som ambition at klæde de kommende sygeplejersker bedre på til mødet med livet som nyuddannet. I Kreds Midtjyllands podcast "MIDT i sygeplejen" har vi sat de to unge sygeplejersker bag projektet stævne til en snak om, hvad der fylder i livet som nyuddannet sygeplejerske.
Publiceret:
3. oktober 2023
Senest opdateret:
3. oktober 2023
- Det der er formålet er at gøre overgangen fra studerende til nyuddannet lettere. For det er enormt hårdt at være nyuddannet.
- Jeg manglede et fællesskab, jeg kunne spejle mig i. Det skal være med til at skabe noget positivt for mig og vores fagforening. Det kan give et bedre billede af, hvad fagforeningen kan. Et fællesskab der kan rykke på noget, hvis man selv bidrager. Og ikke noget man bare betaler til.
Laura Wesseltoft og Bjarke Brandt er begge nyuddannede sygeplejersker. De har på egen krop mærket, hvordan overgangen fra studerende til nyuddannet kan være hård og brutal. Det til trods for, at der ofte er introduktionsforløb, coachingforløb, mentorforløb og andre forløb, der har til formål at give nye sygeplejersker en god start på arbejdslivet.
I en travl hverdag er det bare ikke altid, at disse forløb reelt bliver prioriteret godt nok. En blandt flere erfaringer, der har fået de to til, under Kreds Hovedstaden, at lave et ungenetværk.
Med erfaringen fra de Studerendes Landssammenslutning, SLS, har de værktøjskassen i orden til at forsøge at skabe tilbud til studerende, der inden længe skal ud på arbejdsmarkedet.
For det er her Bjarke og Laura ser et vigtigt potentiale. Både i forhold til at sikre en god start på arbejdslivet, men også, inden bålet brænder, få et indblik i, hvordan man som sygeplejerske kan få hjælp fra Dansk Sygeplejeråd.
Du kan finde Dansk Sygeplejeråd, Kreds Midtjyllands podcast der, hvor du finder dine podcast.
Du skal søge på: "MIDT i sygeplejen - en podcast fra Dansk Sygeplejeråd, Kreds Midtjylland".