Nyhed
Kampvalg i kredsen: Hvem skal være ny kredsnæstforperson?
Fire kandidater - tre pladser. Hvem skal være kredsens kredsnæstforpersoner de næste fire år? Nu kan du komme til valgmøde, fysisk, virtuelt eller on-demand og blive klogere på, hvem af kandidaterne der skal have dit kryds. Valgmødet finder sted den 28.10.2025 - mødet optages og er efterfølgende tilgængeligt on-demand via kredsens hjemmeside.
Publiceret:
30. oktober 2025
Senest opdateret:
30. oktober 2025
Der er kampvalg til de tre poster som kredsnæstforpersoner i Dansk Sygeplejeråd, Kreds Midtjylland samt en række af posterne i kredsbestyrelsen.
37 engagerede sygeplejersker har meldt deres kandidatur til de 28 poster. Derfor inviterer kredsen til valgmøde. Her kan du møde de fleste af kandidaterne til pladserne i kredsbestyrelsen samt de fire kandidater til posterne i kredsens politiske ledelse som kredsnæstforpersoner.
Mødet er fysisk på kredskontoret i Virklund ved Silkeborg. Det streames og optages, så det efterfølgende kan ses, når det passer dig via kredsens hjemmeside.
Mødet afholdes: 28.10.2025 klokken 17.00-20.00. Tilmeld dig lige her.
Fra 17.00-18.00 er kredsen vært ved lidt at spise og du kan komme i dialog med kandidaterne til kredsbestyrelsen. Denne del af mødet optages ikke.
18-20.00 er fokus på valget til kredsnæstforpersoner. Denne del optages og publiceres efterfølgende.