Spring menu over
Dansk Sygeplejeråd logo

Nyhed

Brug for langt flere borgernære sygeplejersker

Tillykke til de 13 borgernære sygeplejersker, der dimitterede tirsdag. De vil gøre en kæmpe forskel i den primære sektor. Men der er brug for, at kommunerne opprioriterer uddannelsen voldsomt, hvis fremtidens udfordringer skal mødes.

Publiceret: 

10. oktober 2023

Senest opdateret: 

10. oktober 2023

Af:

Carsten Lorenzen

clo@dsr.dk
Borgernære dimission 2023 (4)

Opsummering af artiklen i fem punkter

  • 13 borgernære sygeplejersker er netop dimitteret fra UCN i Aalborg. De vil spille en vital rolle i den primære sundhedssektor.
  • Der er en stigende tendens til at flytte flere opgaver fra sygehusene til kommuner og lægepraksis. Det skaber behov for sygeplejersker med specifikke kompetencer til at håndtere de mere komplekse forløb.
  • Sygeplejerske Tabita Rughave Birkbak, som har videreuddannet sig i borgernær sygepleje, håber at kunne forbedre kvaliteten i kollegagruppen, give faglig sparring og forhindre indlæggelser ved tidlig intervention.
  • Selvom der er en stigende efterspørgsel efter borgernære sygeplejerskers kompetencer, bliver der uddannet alt for få. Kun fem sygeplejersker er optaget på det seneste hold - ud af over 1200 nordjyske hjemmesygeplejersker.
  • De nyuddannede borgernære sygeplejersker bør være ambassadører for uddannelsen, sprede budskabet om dens værdi og lægge pres på ledelse og politikere for at få flere uddannet.

Stort tillykke til de nyuddannede!

Der var stort fokus på, at sygeplejerskerne i hjemmesygeplejen i dag står med langt mere komplekse, udfordrende og uforudsigelige forløb end for bare for få år siden, da der tirsdag var dimission for hold 5 på specialuddannelsen i borgernær sygepleje på UCN i Aalborg.

- Den nære velfærd fylder også i den offentlige debat, for politikerne vil forsøge at løse nogle af problemerne på sygehusene ved at flytte flere opgaver ud til kommuner og lægepraksis. Det vil også være en fordel for mange af især kronikerne blandt patienter og borgere, der kan få hjælp tættere på og af personale, der kender dem og deres problemstillinger bedre - i stedet for at skulle indlægges på sygehus. Men det kræver jo både kompetencer og personale, sagde forkvinde i Dansk Sygeplejeråd, Christina Windau Hay Lund i sin tale til de 13 dimittender.

Borgernære dimission 2023

Foto:

Carsten Lorenzen

Det blev fulgt op af Charlotte Daugbjerg, der er udviklingskonsulent og adjunkt på UCN.

- Nu er det tid til at finde jeres mange gode idéer frem og gå ud i praksis og gøre en forskel. De mere og mere komplekse forløb betyder, at der stilles flere krav til, hvad den primære sektor skal håndtere, siger Charlotte Daugbjerg.

Borgernære dimission 2023

- Nu er det tid til at finde jeres mange gode idéer frem og gå ud i praksis og gøre en forskel. De mere og mere komplekse forløb betyder, at der stilles flere krav til, hvad den primære sektor skal håndtere, siger Charlotte Daugbjerg.

Foto:

Carsten Lorenzen

De mange komplekse forløb har også spillet en rolle i hjemmesygeplejen i Aalborg Nord By, hvor leder Malene Pihl har været med til at sende sygeplejerske Tabita Rughave Birkbak afsted på den etårige specialuddannelse.

- Nu har jeg været hjemmesygeplejerske i 12 år og havde brug for noget udvikling i min praksis. Jeg har også selv studerende, hvor jeg håber at kunne gøre en forskel, fortæller Tabita Rughave Birkbak om baggrunden for, at hun besluttede at videreuddanne sig.

Ud over allerede at have aftalt, at introforløbet for nye kolleger skal forbedres, håber hun at kunne gøre en forskel på flere områder.

- Jeg håber at kunne øge kvaliteten i kollegagruppen ved at give faglig sparring. Og i forhold til patienterne håber jeg blandt andet at kunne forbygge indlæggelser, når jeg kan se, at noget er helt galt, siger Tabita Rughave Birkbak.

Ved siden af sidder hendes leder og nikker anerkendende.

- Jeg kan se, at vi skal klæde nogle ekstra på, når patienterne kommer hurtigere hjem, og vi får mere og mere komplekse forløb. Vi skal kunne udvikle på nogle ting lokalt og se, hvad vi kan gøre bedre, siger Malene Pihl.

Hun ville egentlig gerne kunne sende tre sygeplejersker afsted på uddannelsen i borgernær sygepleje – bare fra hendes område. Men det tillader økonomien ikke, for hun skal afgive personalet, mens de er på uddannelse.

- Politikerne skal gerne have øjnene op for, at det her er meget vigtigt. For vi har brug for at få flere afsted, påpeger Malene Pihl.

Borgernære dimission 2023 (2)

De mange komplekse forløb har spillet en rolle i hjemmesygeplejen i Aalborg Nord By, hvor leder Malene Pihl (tv) har været med til at sende sygeplejerske Tabita Rughave Birkbak afsted på den etårige specialuddannelse.

Foto:

Carsten Lorenzen

Hold 6 er netop gået i gang med deres uddannelse, men her har de nordjyske kommuner kun tilsammen sendt fem sygeplejersker afsted – ud af over 1200 nordjyske hjemmesygeplejersker. Dermed giver uddannelsen underskud for UCN – og hjemmesygeplejen får ikke tilnærmelsesvis det løft, uddannelsen skulle være med til at sikre.

- Der er meget snak om borgernær sygepleje, sundhedsklynger, sundhedshuse og nærhospitaler. Men så er der også brug for, at kommunerne sender langt flere afsted på uddannelsen i borgernær sygepleje, sagde kredsforkvinde Christina Windau Hay Lund.
Her kommer de nye dimittender ind i billedet.

- I, der nu er færdige, vil og skal være spydspidser og ambassadører for udbredelsen af uddannelsen. Fortæl om den – og om de kompetencer, den har givet jer – der, hvor I kommer rundt. Få kolleger overbevist om, at de skal spørge ledelserne om lov til at komme afsted. Få ledelserne til at lægge pres på direktørerne og politikerne. For sygeplejersker som jer bliver helt afgørende for fremtidens sundhedsvæsen, sagde Christina Windau Hay Lund.

Stort tillykke til alle!

 

Se flere billeder på Facebook her.

Borgernære dimission 2023 (3)

Foto:

Carsten Lorenzen

Borgernære sygeplejersker Hjørring 2021 (10).jpg
Artikel om borgernære sygeplejersker
Læs en artikel om to af de første nordjyske borgernære sygeplejersker - Tove Lund Andersen og Line Lauritsen fra hjemmesygeplejen i Hjørring Kommune.