Nyhed
Nytårsbio med Kreds Syddanmark
Kom med i biografen tirsdag den 18. februar kl. 18.30 og se den danske film "Pigen med nålen", som er udvalgt som dansk Oscar-kandidat og som også er nomineret til en Golden Globe filmpris. Dansk Sygeplejeråd, Kreds Syddanmark har reserveret biografsale i Odense, Svendborg, Kolding, Esbjerg og Sønderborg. Skal du med?
Publiceret:
10. december 2024
Senest opdateret:
10. december 2024
Kreds Syddanmark inviterer traditionen tro til nytårsbio i fem syddanske biografer. Få en hyggelig aften sammen med dine kolleger, mens I ser en rigtig god film.
Tilmeldingen åbner torsdag den 12. december kl. 8.00 og pladserne fordeles efter først-til-mølle princippet.
Man kan kun bestille én plads pr. tilmelding.
I filmen medvirker blandt andre Trine Dyrholm og handlingen udspiller sig i København efter 1. verdenskrig.: Den unge fabriksarbejder Karoline kæmper for at overleve. Da hun bliver arbejdsløs, forladt og gravid, møder hun Dagmar, en karismatisk kvinde, der driver et undergrunds adoptionsbureau, hvor hun hjælper mødre med at finde plejefamilier til deres uønskede børn. Da Karoline ikke har andre steder at tage hen, påtager hun sig rollen som amme, og der opstår en stærk forbindelse mellem de to kvinder.
Bestil din bilet via et af disse links: