Spring menu over
Dansk Sygeplejeråd logo

Nyhed

OK24 … Sådan får vi det bedste resultat...

Forhandlingerne om nye overenskomster går nu ind i den afgørende fase. Derfor inviterer vi dig nu til særligt medlemsarrangement om OK24 – hvor vi sammen prøver at tage bestik af situationen.

Publiceret: 

16. januar 2024

Senest opdateret: 

16. januar 2024

Af:

Thomas Garlov

thg@dsr.dk
computer

Hvor står forhandlingerne lige nu? Hvordan kan vi som ledende sygeplejersker medvirke til, at der opnås det bedste resultat, både før; under og efter forhandlingerne?

Med dette arrangement får du både indblik i de kommende ugers politiske forhandlinger og samtidig medindflydelse på, hvordan vi opnår de bedste vilkår for os som ledende sygeplejersker.

Arrangementet foregår virtuelt.

PRAKTISK

Du får mulighed for at dele tanker med andre ledende sygeplejersker, der er i samme jobfunktion, som dig selv. Overenskomstforløbet vil se lidt forskelligt ud, alt efter hvilken lederfunktion vi er i. Og vi vil gerne give tid til gode drøftelser.

Derfor inviterer vi til opdelte ok-arrangementer

Leder af medarbejdere i det kommunale sundhedssystem:

25. januar kl. 17.00

Leder af ledere i det kommunale sundhedssystem:

25. januar kl. 15.30

Leder af medarbejdere i det regionale sundhedssystem:

17. januar kl. 17.00

Leder af ledere i det regionale sundhedssystem:

17. januar kl. 15.30

Arrangementet er kun for medlemmer i Lederforeningen.