Spring menu over
Dansk Sygeplejeråd logo

Sygeplejersken

Professor: Vær modig i svære samtaler

Sygeplejersker skal være mindre opgavestyrede og mere holistiske for at styrke patientperspektivet, især ift. det stigende antal skrøbelige ældre, siger sygeplejerske og professor ved Københavns Universitet Tom Møller. Det kræver opkvalificering inden for bl.a. samtaleteknik.

Sygeplejersken 2025 nr. 4, s. 40-41

Af:

Ulla Abildtrup

Forskeren Fortæller sy042025

Foto:

Andreas Normann

”Der lå en invitation mellem linjerne fra den ældre kvinde. Hun inviterede mig til at gå tættere på, blive mere personlig i forhold til hendes behov for at tale om døden, hvis hendes situation blev forværret. Men jeg opfangede det ikke, optaget som jeg var af den opgave, jeg havde sat mig for at løse. Jeg havde en anden dagsorden og lyttede ikke godt nok i situationen.”

Tom Møller er uddannet sygeplejerske i 1991 og blev i 2023 udnævnt til professor ved Københavns Universitet. Fra sit kontor midt i byggerodet på Bispebjerg Hospital leder han forskningsprojekter og forsøger at rejse penge til nye projekter på Geriatrisk Palliativ Afdeling.

”Samtalen med den ældre patient var et led i etableringen af et kohortestudie, hvor vi vil undersøge 300 ældre patienter gennem en længere periode og afdække deres symptomer og livskvalitet med henblik på at identificere deres behov for palliation. Målet er at få større systematik i vores arbejde med palliation dels på sygehuset dels i relation til vores samarbejdspartnere i kommunerne,” siger han.

I 2050 vil næsten hver 10. dansker være mindst 80 år, og palliation er, ifølge professoren, et oplagt selvstændigt virksomhedsområde for sygeplejersker. 
”Men vi er ikke nødvendigvis godt rustet til at tage samtalerne med patienterne,” siger Tom Møller med selvironisk henvisning til samtalen med den ældre kvinde.

”Vi er gode til at undersøge patienternes behov for medicin, ernæring, fysioterapi osv. Men afdækningen sker typisk med henblik på at henvise patienten videre og handler ikke så meget om den grundlæggende sygepleje, hvor vi både afdækker og selvstændigt handler på problemstillingerne.”

Sygeplejersker har lidt mistet det holistiske patientperspektiv og er blevet mere opgavestyrede.

”Vi skal turde tage samtaler, der kommer hele vejen rundt om patienterne og deres netværk. Det er ikke patienterne, men ofte os selv, som skaber barriererne,” siger professoren og efterlyser mere kompetenceudvikling og efter- og videreuddannelse af sygeplejersker inden for kommunikation og samtaleteknikker.

COPAL

Tom Møller er forskningsleder af COPAL, som er er et tværfagligt forskningsprogram i Region Hovedstaden, der skal styrke basal palliativ pleje på tværs af sektorer. Programmet bygger på implementeringsforskning og en ’bottomup- tilgang’, hvor patienters og pårørendes erfaringer samt personalets input inddrages aktivt. Fire hovedprojekter undersøger palliation ved akut geriatri, socialt udsatte, komplicerede kirurgiske kræftforløb samt personalets kompetencer suppleret af tværgående kliniske studier. 

Behov for en national strategi

Tom Møller leder et tværfagligt forskningsprogram i Region Hovedstaden, der skal styrke den basale palliative pleje på tværs af sektorerne, og i sommer opfordrede han sammen med den tværfaglige forskningsgruppe CAG AGING til en national strategi for forskning i skrøbelige ældre patienter.

”Der er brug for større fokus og flere midler til at forske i bl.a. accelereret nedslidning, ernæring, træning og forebyggelse. For mange ældre kan det gå ekstremt stærkt ned ad bakke med at bevare deres funktionsniveau under en indlæggelse, og de bliver dermed meget hurtigt mere krævende for sundhedsvæsenet. Vi skal finde ud af, hvordan vi holder hånden under dem, mens de er indlagt, og hvordan vi forebygger genindlæggelser.”

Sygeplejersker kan få en helt central rolle i en national strategi, påpeger han. 

”Der er mange veje at gå som sygeplejerske, men fællesnævneren er relationen til patienterne, uanset hvor eller hvordan vi arbejder. Patientperspektivet er vores grundforskningsområde, og i forhold til de skrøbelige ældre handler det ikke altid bare om at finde den rette medicin, men om en grundlæggende afdækning af patientens livsvilkår.”

Mobile medarbejdere

Forskningsteamet under Tom Møller på Geriatrisk Palliativ Afdeling bruger en ’bottom up”-tilgang, hvor patienter, pårørende og medarbejdere bliver inddraget i udviklingen af nye systematiske arbejdsgange. Målet er, at de vil give personalet bedre muligheder for at vurdere, koordinere og kommunikere patienternes palliative behov på tværs af sektorer.

”Lige nu prøver vi f.eks. at få alle indlagte til at træne, men det er vigtigt at erkende, at alle ikke har behov for samme indsats. Vi har brug for mere differentierede tilgange bl.a. afhængigt af patienternes fysiske og sociale sårbarhed og deres tanker om meningsfuldhed med indsatserne i forhold til deres samlede livssituation,” siger Tom Møller, som er meget opmærksom på, at der ikke er en one size fits all-model.

Samtidig peger han på behovet for at undersøge, hvad der sker, når patienterne bliver udskrevet ikke mindst pga. de stadig kortere indlæggelsestider.

”Borgere agerer anderledes derhjemme end på hospitalet. Derfor tror jeg også, vi har brug for mobile medarbejdere, der kan være udgående og flytte deres kompetencer, om nødvendigt helt ud i hjemmet.”

Det finder allerede sted i forhold til nogle af hovedstadens mest udsatte borgere, men Tom Møller forudser, at flere kommer til at få nye roller på tværs af sektorerne.

”Der skal ske en større bevidstgørelse af vores handlemuligheder og den faglige identitet skal styrkes ikke mindst i forhold til de skrøbelige ældre, som vi får flere og flere af.”

”Betydningen af omsorgsarbejde er ikke blevet nok understreget. Det er, som om sygeplejerskers arbejde er ’common sense’ – det tages som en selvfølge og får derfor ikke særlig opmærksomhed. Man formes af det, der bliver påskønnet, og italesættelsen af sygeplejerskernes vigtighed har ikke været god nok. Det skal ændres,” siger professoren. 

CAG AGING

CAG AGING er en del af greater Copenhagen Health Science Partners.

Partnerskabet mellem Københavns Universitet, Danmarks Tekniske Universitet, Region Sjælland og Regionhovedstaden samarbejder om klinisk sundhedsforskning, uddannelse og innovation.

Tom Møller

Uddannet sygeplejerske i 1991

Ansættelser: Hæmatologisk Klinik Rigshospitalet, UCSF Center for Sundhedsfaglig Forskning, Geriatrisk Palliativ Afdeling Bispebjerg-Frederiksberg Hospital (BFH), Københavns Universitet Institut for Klinisk Medicin

Master i Public Health og Ph.d. i sundhedsvidenskab

Siden 2023 professor ved Københavns Universitet, Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet, Institut for Klinisk Medicin. Seniorforsker Geriatrisk Palliativ Afdeling BFH, Geriatrisk Forskningsenhed