Nyhed
”Reformstorm” med håb forude: Sygeplejersker satte ord på fremtidens psykiatri
Dansk Sygeplejeråd inviterede til medlemsmøde om de udfordringer og muligheder, som sundhedsreform, 10-års plan og sammenlægninger lægger op til i psykiatrien.
Publiceret:
22. oktober 2025
Senest opdateret:
27. oktober 2025
Foto:
Mathias Nygaard Justesen
Omtrent 50 nysgerrige tilhørere var logget på for at lytte med, da Dansk Sygeplejeråd tirsdag den 21. oktober inviterede til online medlemsmøde under overskriften ”Fremtidens psykiatri.”
Med på mødet var vicedirektør i Sundhedsstyrelsen, Nanna Skovgaard, forperson i Fagligt Selskab for Psykiatriske Sygeplejersker, Tanja Due Madsen samt centerchef ved Steno Diabetes Center Sjælland og leder af Fusionsklinikken, Mette Walbom Olsen.
De var inviteret til hver især at give deres perspektiv på, hvordan sundhedsreform, 10-års-plan og sammensmeltning af psykiatri og somatik kan omsættes fra papir til virkelighed.
”Vi vil alle rigtig gerne have, at det her skal lykkes. Samtidig er jeg meget bevidst om, at for alle jer, der står midt i det, er det her vildt svært. Vi skal ud at prøve en masse ting af, og der sker rigtig mange forandringer på én gang,” sagde forkvinde i Dansk Sygeplejeråd, Dorthe Boe Danbjørg, til de fremmødte. Hun fortsatte:
”Det kan godt virke som en ’reformstorm.’ Men man kan omvendt også sige, at vi har skreget på forandringer i rigtig mange år. Nu sker der faktisk noget. Vores håb er, at mødet her kan være med til at give nogle perspektiver på alt det, vi skal igennem.”
Et sundhedsfagligt supermarked
Nanna Skovgaard lagde ud med en kort overflyvning på de reformer, planer og udfordringer, som ligger forude. Hun understregede samtidig, at sygeplejerskernes faglighed kommer til at spille en uhyre vigtig rolle i implementeringen af de mange nye tiltag.
”Vi har brug for jeres input til, hvad det er, vi ønsker at opnå og hvordan ”godt” rent faktisk ser ud. Hvad er det, vi skal kigge efter for at se, om vi rent faktisk har forbedret os? Hvordan ser en velfungerende psykiatri ud både fra et borger-perspektiv og fra et system-perspektiv? Her er jeres faglighed virkelig værdifuld,” sagde Nanna Skovgaard.
Tanja Due Madsen var enig. Hun ser udfordringer, men især muligheder i de mange reformer.
”Man kan sådan lidt kækt sige, at vi for første gang i mange år vil kunne sende patienterne ind i et sundhedsfagligt supermarked, hvor der er fuldt lys på, kurve og skilte, og hvor personalet kan fortælle om, hvad der er på hylderne. Det er det helt modsatte af i dag, hvor patienter selv skal tage ansvar for deres behandling, og selv finde den faglighed og ekspertise, de har brug for,” sagde hun.
Udfordringer i psykiatrien
En undersøgelse fra Dansk Sygeplejeråd fra 2024 viser at:
- 37 pct. af sygeplejerskerne har oplevet, at patienter/borgere er blevet udskrevet før det, efter deres vurdering, var fagligt forsvarligt.
- 47 pct. af sygeplejerskerne, som er ansat i psykiatrien, oplever ikke, at antallet af sygeplejersker på deres arbejdsplads er tilstrækkeligt til at varetage de sygeplejefaglige opgaver fagligt forsvarligt.
- 53 pct. af de ledende sygeplejersker i psykiatrien angiver, at de mangler sygeplejersker på deres afdeling.
Kilde: DSR Analyse
Nysgerrighed er vigtigt
På programmet var også en præsentation af Fusionsklinikken fra Mette Walbom Olsen, der er centerchef og uddannet sygeplejerske. Klinikken, der behandler patienter med diabetes og psykiske lidelser i ét helhedsorienteret tilbud, er et konkret eksempel på, hvordan somatikken og psykiatrien ikke bare kan forenes, men i samspil også forbedre patienternes forløb i sundhedssystemet.
Mette Walbom Olsen fremhævede i samme åndedrag vigtigheden i den åbne og nysgerrige tilgang, når man forsøger at fusionere somatik og psykiatri.
”Som sundhedsfaglig person skal man være åben for at se nye perspektiver i de her forandringer og sammensmeltninger. Det kan jo f.eks. ikke nytte noget, at jeg kun kommer ind med mine 30 års erfaring fra psykiatrien og siger ”nu skal I bare høre, hvordan tingene hænger sammen,” når meningen jo er, at vi skal samarbejde. Man bliver nødt til at fjerne sit eget ego og ikke være så stålsat på, at man har alle svarene,” sagde Mette Walbom Olsen.
Læs videre
Med det sundhedspolitiske udspil "Sygeplejersker for et sundere samfund" kommer DSR med anbefalinger til psykiatrien.
Læs seneste nyt fra Sygeplejersken
Læs mere02. december 2025
Nordiske sygeplejersker i opråb: Stop amerikansk plan om at begrænse videreuddannelse
USA’s undervisningsministerium vil med nyt budgetforslag, begrænse sygeplejerskers muligheder for at uddanne sig. D...
Afsender
Sygeplejersken
01. december 2025
Sygeplejerske er ny formand for Sundhedsråd Limfjorden: ”Jeg vil lytte mere end tale”
Evnen til at samarbejde og stikke en rettidig finger i jorden bliver afgørende for at sikre sundhedsområdet i Regio...
Afsender
Sygeplejersken
01. december 2025
Efter vold og trusler: Lad kroppen gøre arbejdet færdigt
Når sygeplejersker oplever en episode med vold og trusler, er de så vant til at tilsidesætte deres egne reaktioner ...
Afsender
Sygeplejersken
01. december 2025
SLS slår medlemsrekord
Med 1.390 nye medlemmer på 1. semester markerer SLS sin bedste sommerstudiestart nogensinde. Ifølge næstforperson i...
Afsender
Sygeplejersken