Forfatterskab til artikler, som man reelt ikke har ydet nogen indsats til, stridigheder om forskningsresultater og retten til at udnytte dem – det er den slags problemer, der plager dansk sundhedsvidenskabelig forskning. Ikke de store skandaler med plagiat af andres arbejde og opdigtede resultater.
Tilfredsheden med sundhedsvæsenet er større i Danmark end i alle andre EU-lande. Ni ud af ti er tilfredse, og kun én ud af tyve ønsker grundlæggende ændringer. Det viser en undersøgelse, der har spurgt borgere i de 15 EU-lande om deres holdninger.
Sundhedsvidenskabelige forskere har i en hel del tilfælde pyntet på de publikationslister, de har sendt til Statens Sundhedsvidenskabelige Forskningsråd som bilag til deres ansøgninger om forskningsmidler. Det viser en gennemgang af 212 litteraturlister fra 1992.
Sygeplejersken har ofte en stor rolle ved smertepatienten, når de farmakologiske tiltag skal sættes i værk. Hun er også nøgleperson, når der skal vurderes og påvises behov for ændringer eller yderligere tiltag i smertebehandlingen. I artiklen gennemgås den medicinske behandling af smerter til patienter med kræft.
De to hygiejnesygeplejersker i Københavns Amt oplever et stigende antal henvendelser fra hjemmesygeplejersker, lægehuse og plejehjem, og de kan kun i begrænset omfang hjælpe, fordi primær sektor ikke hører under deres arbejdsområde. Der findes ingen formaliseret hygiejnerådgivning uden for sygehusområdet i Københavns Amt.