Sygeplejersken
Falck kontrolleres bedre i Sverige
I Sverige er det myndighederne, der styrer ambulancetjenesten – også når den varetages af Falck. I Danmark er det omvendt. Svenskerne har Falck så meget under kontrol, at korpset har svært ved at tjene penge, mens Falck herhjemme er en virksomhed med stort overskud.
Sygeplejersken 1997 nr. 49, s. 14-15
Af:
Lise Leonhard Hjorth, journalist
Forskellene på dansk og svensk ambulancekultur er så store, at Falck ikke har mulighed for at få samme fodfæste i Sverige, som de har i Danmark. Faktisk er forskellen mellem svensk og dansk ambulancevirksomhed så stor, at Falcks aktiviteter i de to lande ikke kan sammenlignes, mener man i Sveriges ambulancekredse. Årsagen er, at svenskerne styrer og kontrollerer Falcks ambulancetjeneste med detaljerede kontrakter, som fastlægger alle ydelser fra rengøring af ambulancerne til ambulancereddernes uddannelse. Det har betydet, at Falck i Sverige har svært ved at drive forretning, mens koncernen i Danmark er en blomstrende virksomhed med et overskud på 152 mio. kroner sidste år.
Falcks Redningskorps A/S startede virksomheden Falck Ambulans AB i Sverige i 1993, og siden har korpset opbygget en ambulancetjeneste med 26 ambulancer og cirka 160 ambulancereddere fordelt på ni stationer. Men i Sverige er det landstinget, der står for ambulancevirksomheden, og denne offentlige myndighed har aldrig sluppet sit faste tag i borgernes sikkerhedsnet. Falck Ambulans AB er i de få landsting, hvor Falck arbejder, reduceret til en entreprenør under stærk offentlig kontrol. I Danmark har Falck kontrol over en meget stor del af redningsområdet, og amterne har hidtil kun foretaget stikprøvevis kontrol af Falcks ydelser.
Forskellen på de to landes måde at kontrollere Falck på kan læses ud af de kontrakter, myndighederne har lavet med Falck. I Sverige er kontrakterne skrevet af landstingene, som nøje specificerer, hvilke ydelser de forventer af Falck Ambulans AB. Her er intet overladt til entreprenøren, alt bliver beskrevet ned til mindste detalje, og der er individuelt regnskab selv for udgifter til smøreolie.
I Danmark har 13 ud af 14 amter blot underskrevet en standardaftale trykt på Falcks eget brevpapir. Aftalen blev forhandlet på plads mellem Amtsrådsforeningen og Falck i 1990 og revideret i 1994. (Se artiklen 'Bedre kontrol giver højere kvalitet' side 11).
Skarp kontrol i Östergötland
I Sverige viser kontrakten mellem Falck Ambulans AB og eksempelvis landstinget i Östergötland, at der er 100 procents klarhed om, hvilken form for service, Falck skal yde. Kontrakten spænder vidt og omfatter alt lige fra den tekniske udrustning på ambulancerne til vask af arbejdstøj og sengetøj fra ambulancerne. Det står også i kontrakten, at der højst må gå 1 minut fra alarmen lyder og til ambulancen forlader stationen, og at de ansatte ikke må udføre noget andet arbejde, som ikke er direkte relateret til ambulancetjeneste. Der er også en grundig beskrivelse af den uddannelse, som alle ambulancereddere skal have for at kunne blive ansat.
Kontrakten fastslår samtidig nøjagtigt, hvor meget landstinget har fastsat som betaling for ambulancetjenesten. Falck Ambulans AB bliver aflønnet for at stå til rådighed, og det gør ingen forskel, om der er mange eller få udrykninger. Der accepteres ingen ekstraomkostninger, betalingen kan ikke gives mere end en måned i forskud, og giver ambulancevirksomheden overskud, så er det landstinget, der indkasserer pengene. Hvis Falck Ambulans AB vil tjene flere penge, kan det derfor kun opnås, når beredskabet udliciteres på ny.
Til sammenligning bliver Falcks Redningskorps i Danmark aflønnet efter antallet af udrykninger. Det vil sige, at Falck fakturerer amterne for en lang række omkostninger til mandskabstimer, kilometertakster og personaleuddannelse. Falck får et grundbeløb forudbetalt kvartalsvist, og resten af omkostningerne afregnes så årligt. Egentlig står der i kontrakterne mellem Falck og amterne, at amterne også kan kræve at få penge tilbage, hvis Falck ikke kan overholde de aftalte responstider. Men ifølge 'Sygeplejersken's undersøgelse(1) har ingen amter på nær to nogensinde fået penge tilbage.
I Sverige bliver Falck Ambulans AB ikke kun stillet under administration, når det gælder kontrakterne. Den private virksomhed er også underlagt en anden offentlig virksomhed, SOS Alarm, som ejes af staten, kommunerne og landstingene tilsammen. Det er SOS, der råder over samtlige Falcks ambulancer og dirigerer dem på tværs af kommunegrænserne.
Side 15
Hensigten med den centrale styring fra SOS Alarm er, at det altid er den nærmeste ambulance, der bliver sendt ud på en udrykning, og responstiderne er offentligt tilgængelige.
Falcks strategi
Men Falck er meget opmærksomme på vanskelighederne ved at drive overskudsgivende forretning i Sverige. Det fremgår af en fortrolig rapport om Falcks strategier for det svenske marked, som 'Sygeplejersken' er kommet i besiddelse af. Ifølge rapporten skyldes den primære forskel i svaghederne mellem Falck i Danmark og Falck Ambulans AB i Sverige, at Falck i Danmark, ud over at være større og ældre end i Sverige, også har mulighed for at køre samdrift, hvilket ikke tillades i Sverige.
Rapporten konkluderer om Falck Sverige AB i Sverige, at ''ambulanceområdet i øjeblikket er et 'problembarn', som Falck vil søge at gøre til en 'stjerne'. Men hvis den strategi skal lykkes, er det vigtigt, at Falck Sverige AB hurtigt får etableret en form for samdrift med en af de mulige forretningsområder og ikke lider imagetab, der vil kunne begrænse de fremtidige muligheder for oprettelse af nye aktiviteter. Og så afhænger Falck Sverige ABs fremtid i høj grad af de svenske myndigheders vedtagelse af fortsatte udliciteringer,'' konkluderer rapporten.
Litteratur
1. Heinemann, Tom. Manglende kontrol. 'Sygeplejersken' nr. 42/97, 4-5.
Nøgleord: Ambulancetjeneste, Falck, Sverige.