Sygeplejersken
Synspunkt: Usaglige Falck-artikler af chefredaktøren
Sygeplejersken 1997 nr. 49, s. 18
Af:
Lena Laamanen, sygeplejerske
Faglighed, saglighed! Det var, hvad der stod i 'lederen' i 'Sygeplejersken' nr. 45/97. Jamen, så lad os diskutere fagligt og sagligt! Vi har i de sidste mange uger – det føles som år, da artiklerne ikke har været specielt varierende – læst om Falcks arbejde, kompetence og, som jeg håber egentlig er det primære i denne debat, forbedring af den præhospitale funktion!
Peter Skeel Hjorth, chefredaktør, har bidraget med diverse artikler om klagesager, der omhandler lange ventetider på ambulancer fra Falck. I 'Sygeplejersken' 45/97 'Klager afgøres på Falcks oplysninger' skriver chefredaktøren, citat: ''. . . men om der trykkes i præcist det øjeblik, ambulancen standser på adressen, eller om der trykkes tidligere, kan umuligt efterprøves bagefter.''
Jeg er godt nok før blevet chokeret over chefredaktørens artikler, men det her kan jeg bare ikke overse! Hvor er fagligheden/sagligheden henne set i forhold til det, som jeg håber er vores egentlige debat. Der bliver jo indirekte antydet, at diverse Falckreddere sidder og snyder med responstiderne! Hvor er vi henne i debatten? Det her er ikke en debat eller en artikel med konstruktiv kritik, ej heller en problemløsende diskussion, for den er direkte ensporet. Det her minder allermest om en hetz mod en anden faggruppe eller en løftet pegefinger til amterne om at gå denne faggruppe efter i sømmene!
Det er udmærket, at der kan ses et tydeligt problem, men at bruge flere uger på at gennemgå (hvis man kan kalde det en gennemgang) en række klagesager uden at komme frem til det egentlige problem, som jeg mener må ligge i, hvordan vi kan forbedre 'sygehusenes forlængede arm', mener jeg er spild af godt papir.
Det er altid nemmere at slå andre oven i hovedet, end at gribe til sagens kerne! Jeg synes, vi i stedet bør diskutere, hvordan vi forbedrer den præhospitale funktion. Jeg taler her om, hvor skal pengene komme fra? Hvordan kan vi bruge ressourcerne bedre, så der fx kan være sygeplejersker med i ambulancerne, eller er det et lægehold, der skal etableres til akut udrykning? Til sidst må man også se på, hvad der er realistisk, når vi taler økonomi, for i den sidste ende tror jeg, det handler om økonomi!
Jeg har hermed ikke sagt, at alle artikler, der omhandler dette emne, ikke er faglige eller saglige, men jeg synes, Peter Skeel Hjorths artikler generelt har et meget farvet syn på Falck! Uanset om man kan lide det eller ej, så er Falck en af vore samarbejdspartnere, dvs. for at yde den bedste service til den enkelte borger bliver vi nødt til at have en dialog i gang! Måske ville vi få nogle andre synspunkter, hvis chefredaktøren prøvede at arbejde hos Falck i et par måneder. I hvert fald ville der nok komme en anden vinkel af sagen, og der findes altid to sider af en sag. Det virker på mig, som om Falck på et eller andet tidspunkt har trådt Peter Skeel Hjorth over tæerne!
Klagesager findes der nok af, også vedrørende sygeplejersker. Hvorfor diskuterer vi ikke åbent med Falck og amterne om et forbedret samarbejde, samt hvor vi evt. kan få pengene fra. Disse artikler skaber absolut ikke tryghed hos brugeren, tværtimod! Er det ikke det, vi ønsker, at befolkningen skal være trygge ved det sygehusvæsen, vi har? Hvis det er, må vi acceptere andre faggruppers arbejde og få etableret et samarbejde, så vi kan yde den optimale service til den enkelte borger ud fra de rammer, vores system tillader. Jeg ved ikke, om jeg er den eneste med dette synspunkt, men én ting er sikker: Nu fik jeg da 'luft'!
Lena Laamanen er sygeplejerske på intensivafdeling på Hillerød Sygehus.