Spring menu over
Dansk Sygeplejeråd logo

Sygeplejersken

Vadstrupgård: En casestory i uheld

Børns Vilkår kritiserer det danske system og nævner Vadstrupgård som et skoleeksempel på, hvor galt det kan gå.

Sygeplejersken 1999 nr. 11, s. 14-15

Af:

Jesper Berg, journalist,

Lotte Havemann, journalist

Side 14

Billede

Side 15

Formand for Landsorganisationen Børns Vilkår, psykolog John Aasted Halse, mener, at Vadstrupgårdsagen har afsløret alvorlige problemer i det danske system. Han kalder sagen en regulær casestory i, hvor galt det kan gå:

''Vadstrupgårdsagen afslørede et særdeles mangelfuldt samarbejde mellem alle parter. Alt hvad der kunne gå galt, gik galt i den sag. Det gælder samtlige niveauer. Ingen snakkede med hinanden eller videregav oplysninger, der kunne have betydet, at man havde opdaget misbruget før,'' siger John Aasted Halse.

Han mener, at alle uheldige faktorer var til stede på Vadstrupgård, og at det netop derfor var muligt for pædagogmedhjælperen at holde sit seksuelle misbrug af 20 børn skjult så længe.

Han mener heller ikke, at Gladsaxe Kommune kan sige sig fri for at have fejlet gevaldigt og siden hen forsøgt at feje problemerne ind under gulvtæppet.

''Flere klager fra forældre med børn i Vadstrupgård blev aldrig fulgt op,'' siger John Aasted Halse.

Han undrer sig over, at de pædagogiske konsulenter, der skulle undersøge samarbejdsproblemer på Vadstrupgård, ikke bemærkede, hvor galt det stod til.

''De har ikke kunnet se, at der var noget galt. Hverken med børnene eller med personalet,'' siger John Aasted Halse. Han tilføjer dog, at de pædagogiske konsulenter generelt er hårdt pressede:

''Det er umuligt for dem at holde øje med så mange institutioner, som de skal i dag. De ender som en slags kontorchefer, hvor de skal overvåge det hele på en gang, og det gør nok, at de glemmer lugten i bageriet,'' siger John Aasted Halse.

Register over dømte

Børns Vilkår har udarbejdet et ideoplæg om initiativer mod seksuelt misbrug af børn og unge.

Blandt andet foreslår Børns Vilkår, at der bliver oprettet et særligt politikorps, som kan efterforske sager, hvor børn er blevet seksuelt misbrugt.

Et andet forslag er at oprette et register over personer, som har begået seksuelle lovovertrædelser. Det skal sikre, at arbejdsgivere, der skal ansætte personer til at have med børn og unge at gøre, kan søge oplysninger om en ansøgers fortid og undersøge, om vedkommende er dømt for seksuelle overgreb mod børn.

Ideoplægget fra Børns Vilkår peger samtidig på oprettelse af ekspertteam i kommunerne.

John Aasted Halse:

''Historien har jo vist os, at samarbejdet mellem myndighederne i børnesager ikke er godt nok. Jeg hører ofte politiet klage over, at socialrådgiverne har været ude at lege privatdetektiver og ødelægge sporene for politiet. Omvendt hører jeg socialrådgiverne beklage sig over, at politiet er tunge at danse med og alt for langsomme i børnesager.''

Kræv beredskabsplaner

Han opfordrer alle faggrupper, der har med børn at gøre, til at lægge pres på deres kommune:

''Kræv, at der bliver udarbejdet en detaljeret beredskabsplan eller manual for, hvordan man skal forholde sig, når man står med en mistanke om overgreb mod børn. Det nytter ikke noget, at forholdsordren er, at man skal fortælle det til sin chef, hvis man ikke kan tale med vedkommende eller er bange for ikke at blive taget alvorligt,'' siger John Aasted Halse.

Han mener samtidig, at forældre til børn, som er blevet seksuelt misbrugt, alt for ofte bliver tabt på gulvet, og at der går for lang tid, inden de kan få hjælp.

''Vadstrupgårdfamilierne måtte jo vente længe, før de fik professionel hjælp. Det nytter ikke noget, at man kun hjælper børnene. Forældrene har også et stort behov for at få hjælp til at komme videre. Det er det mest forfærdelige, der kan overgå ens barn, og man vil gøre alt for at hjælpe. Men som forældre skal man have nogle redskaber for at finde ud af, hvordan man bedst hjælper og kommer videre som familie,'' siger John Aasted Halse.

Ikke noget galt i Gladsaxe

Gladsaxe Kommune afviser John Aasted Halses kritik. Børne- og kulturdirektør Svend Erik Haase og daginstitutionschef Peter Christiansen har fået forelagt kritikken og svarer Sygeplejersken på skrift:

''John Halses udtalelser vedrørende Vadstrupgårdsagen, hvor han mener, at Gladsaxe Kommune ikke kan sige sig fri for at have fejlet gevaldigt og sidenhen forsøgt at feje problemerne ind under gulvtæppet, kan klart afvises. Kommunen har netop bedt to uvildige juridiske professorer om at undersøge dette, og deres konklusion er, at udover et spørgsmål om forvaltningen fuldt ud har opfyldt sin notatpligt, kan kommunens ansatte ikke klandres.''

Gladsaxe Kommune er i øvrigt enig i de forslag til initiativer mod seksuelt misbrug af børn, som Børns Vilkår foreslår.

Nøgleord: Sexmisbrug, Vadstrupgård.

Tema: Sexmisbrug

Mødre til misbrugte børn: Hjælpen kom for sent            

Vi ville gøre det samme i dag             

Engelsk socialrådgiver: Et paradis for pædofile            

Vadstrupgård: En casestory i uheld                 

England: Rustet mod sexmisbrug af børn             

Sygeplejersken nr. 12/1999

Børn får sex-tilbud på internet          

Undersøgelse uden tårer             

Tag børns udsagn alvorligt

Sygeplejersken nr. 15/1999     

Huller i systemet                    

Professionelle nægter at se overgreb                  

Kommuner bryder loven 

Sygeplejersken nr. 16/1999     

Fokus på børnenes signaler

Sygeplejersken nr. 19/1999      

Både offer og krænker    

Pædofile kan ikke helbredes