Ny uddannelse i genetisk rådgivning på vej. Inspirationen er bl.a. hentet i England, hvor man har såkaldte genetic nurses. Sygeplejersker er en oplagt faggruppe som rådgivere, mener sygeplejerske og genetisk rådgiver Vibeke Reiche Sørensen.
De hjemløse har mere brug for omsorg og accept end kontrol og sanktioner, mener to sygeplejersker, der til daglig arbejder på gaden i København. De er i gang med et behandlings- og forskningsprojekt, der skal afdække behovet og mulighederne for at hjælpe hjemløse på deres egne præmisser.
Lægemidler er blevet mere og mere interessante for raske mennesker. Nye medikamenter flytter gang på gang grænserne for sygt og sundt. Vi mangler en etisk debat om problemet, mener Claus Møldrup, Danmarks Farmaceutiske Højskole.
Edb-registrering af smerter, kvalme og andre postoperative problemer gør det let at opdage gener, der er uacceptable for patienterne. I Dagkirurgisk afsnit på Randers Centralsygehus har registrering af patienternes gener i flere tilfælde ført til ændringer af anæstesiformer og kirurgiske metoder.
Studerende har kun deres livserfaring at trække på, når de skal lære sygepleje. Praktikvejlederen har både sin personlige og faglige erfaring med sig. Det er praktikvejlederens opgave at hjælpe den studerende til at bruge de personlige oplevelser bevidst i faglig sammenhæng.
Dansk Sygeplejeråds 1.-næstformand Grete Christensen dræber min lyst til at yde et arbejde i organisationen ved at påstå, at hendes måde at gribe tingene an på er bedre end min.
Strukturen i sundhedsvæsenet skriger på forenkling. Der er behov for en opblødning af stive faggrænser, hvis patienten skal have den bedst mulige behandling og pleje.