Nyhed
OK26 på statens område: Sygeplejerskerne skal have en reel lønstigning
Mandag blev forhandlingerne om en ny overenskomst for de statsansatte sygeplejersker skudt i gang med udvekslingen af krav mellem Dansk Sygeplejeråd og de statslige arbejdsgivere.
Publiceret:
16. december 2025
Senest opdateret:
16. december 2025
Foto:
Nikolai Linares
De statsansatte sygeplejersker skal have forbedret deres realløn.
Det er det klare mål for Dansk Sygeplejeråd op til forhandlingerne om en ny overenskomst.
“Dansk økonomi er i god form, men mange er fortsat presset af høje priser i hverdagen. Derfor går vi til OK26 med et mål om at forbedre reallønnen for sygeplejerskerne,” siger Dorthe Boe Danbjørg, der er forkvinde i Dansk Sygeplejeråd.
Udover lønstigninger kommer sygeplejerskernes faglige organisation til OK26-forhandlingerne med fokus rettet mod faglighed, arbejdsmiljø og indflydelse på eget arbejdsliv.
”Sygeplejersker arbejder hele døgnet. Så skal der også være fleksibilitet og frihed den anden vej. Derfor er det ekstremt vigtigt for vores medlemmer, at de i højere grad får indflydelse på tilrettelæggelsen af deres arbejde,” siger Dorthe Boe Danbjørg.
Under temaet fleksibilitet og indflydelse vil Dansk Sygeplejeråds forkvinde fremsætte et krav om, at de statsansatte medlemmer får ret til frihed på barnets første tre sygedage samt på dagen, hvor en forælder bliver hjemkaldt fra arbejdet på grund af barnets sygdom.
Forhandlingerne begynder i januar og forventes afsluttet og sendt til vejledende urafstemning blandt medlemmerne i marts.
Du kan læse mere om OK26-forhandlingerne for de statsansatte sygeplejersker lige HER.
16. december 2025
Her er sygeplejerskernes krav til OK26-forhandlingerne
Dansk Sygeplejeråd går til forhandlingerne med fokus på reelle løn- og pensionsstigninger, større indflydelse på eg...
Afsender
Sygeplejersken
Emneord
16. december 2025
OK26 på statens område: Sygeplejerskerne skal have en reel lønstigning
Mandag blev forhandlingerne om en ny overenskomst for de statsansatte sygeplejersker skudt i gang med udvekslingen ...
Afsender
Sygeplejersken
Emneord
15. december 2025
Realløn, fritvalg og fleksibilitet på OK26-dagsordenen
Bæredygtig og fleksibel løndannelse samt frihed og fritvalgsordning bliver vigtige ingredienser i de kommende overe...
Afsender
Sygeplejersken
Emneord
15. december 2025
Firkløveret samler sygeplejerskerne – også under OK26
Gennem 126 år har tusindvis af sygeplejersker båret Dansk Sygeplejeråds emblem som symbol på, at de er del af et st...
Afsender
Sygeplejersken
Emneord