Spring menu over
Dansk Sygeplejeråd logo

Nyhed

Viktor, Emma og Julia skal være sygeplejersker

I nat fik 3.207 sygeplejerskeansøgere svar på, om de var kommet ind på sygeplejerskeuddannelsen. Nu glæder de optagne sig til praktikker, undervisning og socialt samvær.

Publiceret: 

28. juli 2026

Senest opdateret: 

28. juli 2026

Af:

Mathilde Nyfos Ebbesen

mae@dsr.dk
Sygeplejerskestuderende

Foto:

Privat.

”Jeg er bare så lettet og så glad.”

Sådan lyder det fra Emma Victoria Saxbro, som i dag d. 28. juli fandt ud af, at hun var kommet ind på sygeplejerskeuddannelsen - ovenikøbet live foran hele Danmark. Hun havde nemlig sagt ja til, at et tv-hold fra DR måtte komme hjem i hendes stue og filme hende få svar på, om hun var kommet ind på uddannelsen eller ej.

”De kom kl. 7, selvom jeg stod i kø online til 8:30. Men det komiske var, at da jeg så åbnede svaret, stod der, at de ikke kunne tilbyde mig en plads! Der tænkte jeg ’det er løgn, og så på live TV!’  Men det var til vinterstart. Så åbnede jeg for sommerstart, og der var jeg heldigvis kommet ind.”

Efter sin forskrækkelse, blev Emma Victoria lettet. Hun har ventet i spænding på at få svar siden marts. Og nu glæder hun sig bare helt ind i knoglerne. Over hvad konkret, kan hun ikke helt placere.

”Jeg tror stadig, jeg er helt rundt på gulvet. Jeg glæder mig til det hele.”

Emma Victoria er heller ikke helt fremmed i sundhedsvæsenet. Bl.a. afsluttede hun sin uddannelse som social- og sundhedsassistent i april. Men hun har lyst til at dykke ned i de medicinske, farmakologiske og pædagogiske sider af sundhedsvæsenet. Og det kan hun som sygeplejerske.

 

En drøm om at blive børnesygeplejerske

Emma Victoria er ikke alene om at glæde sig over sin optagelse. Hendes ven, Viktor Nordahl Greve har også søgt ind på sygeplejerskeuddannelsen – og er blevet optaget.

”Det føles godt. Men jeg har også haft en god mavefornemmelse. Jeg er uddannet social- og sundhedsassistent og har to års fuldtidserfaring på neurologisk afdeling på Bispebjerg. Og så er jeg en mand, og vi er jo lidt underrepræsenterede. Men det er dejligt at vide det, helt endeligt.”

Viktor Nordahl Greve fortæller, at han har søgt ind på sygeplejerskeuddannelsen, fordi han gerne vil være børnesygeplejerske. Og det kan man ikke som assistent.

”At arbejde med børn har altid sagt mig noget. Det er det pædagogiske i faget. Jeg har været frivillig for at passe syge børns søskende på Rigshospitalet i tre år på 'Super Seje Søskende Dag'. Det har jeg haft meget glæde ved at være en del af.”

Han glæder sig til at komme ud på nogle forskellige afdelinger og få en masse gode studiekammerater.

 

Fra brandmand til sygeplejerske

20-årige Julia Furmann har gået og trippet hele morgenen.

”Min telefon stod bare i kø, og stod i kø, og stod i kø. Og så lige pludselig var der kun to minutter tilbage. Og så var jeg kommet ind. Jeg var så glad, at jeg bare begyndte at hoppe. Det var en sten, der lige lettede sig fra hjertet af.”

Hun er uddannet brandmand og har været i beredskabsstyrelsen, siden hun var 14 år. Men efter år som udekørende brandmand, gik det op for hende, at noget manglede.

”Nogle gange kan det være hårdt at komme ud til et skadested med akutbilen eller med brandbilen og se nogle folk, der kører afsted med udrykning, og så hører man ikke mere. Så er det bare det. Der kunne det være rart at have et afsluttet forløb. Og det får man som sygeplejerske.”

Men hun har taget noget med fra sin tid som brandmand: Hun vil være akutsygeplejerske. Der hvor tingene går hurtigt, men man samtidig får lov til at have hele patientforløb og danne relationer til sine patienter. Og nu glæder hun sig bare:

”Jeg tror, jeg glæder mig allermest til bare at komme ud at lave noget, som man vil og kan se mening med – og at man er sammen med en masse andre unge, som vil det samme som en selv.”