Ældreminister: Sygeplejersker skal hjælpe med ny demensplan
Sygeplejersker har en særlig faglighed, når det kommer til borgere med demens, derfor vil ældreministeren Jacob Mar...
Afsender
Sygeplejersken
Nyhed
Højere løn, flere uddannelsesdage og overenskomstfastsatte tillæg og mere frihed med løn ved barns sygdom. Det er nogle af de krav, DSR har med til overenskomstforhandlingerne med PLA på vegne af konsultationssygeplejerskerne.
Publiceret:
19. oktober 2026
Senest opdateret:
19. oktober 2026
Med hjælp fra medlemmerne er kravene til de kommende overenskomstforhandlinger mellem Dansk Sygeplejeråd og Praktiserende Lægers Arbejdsgiverforening (PLA) nu klar.
Kravene kredser om de tre emner løn, fleksibilitet og uddannelse, som konsultationssygeplejerskens forhandler Kristina Robins, 2. næstforkvinde i Dansk Sygeplejeråd, ser frem til at tage med til forhandlingsbordet, når hun mødes med PLA for første gang tirsdag den 20. oktober.
”Det er tre vigtige områder, som ikke bliver mindre vigtige af de ændringer, sundhedsreformen kommer til at betyde for opgaverne i almen praksis,” siger Kristina Robins og uddyber:
”Med sundhedsreformen bliver konsultationssygeplejerskernes arbejde mere komplekst. Det skal man også kunne se i den kommende aftale. Både i forhold til fleksibilitet, løn og kompetenceudvikling. Det er i hvert fald den forventning, jeg går til forhandlingerne med.”
Under emnet løn er ønskerne bl.a. størst mulige lønstigninger og overenskomstfastsatte tillæg til sygeplejersker med specialuddannelse og kandidatuddannelse. I forhold til mere fleksibilitet er kravene bl.a. flere seniordage og frihed med løn ved barnets 0. sygedag (hjemkaldelsesdagen) og 3. sygedag, og derudover ønskes der også flere uddannelsesdage.
Forhandlingerne forventes afsluttet i begyndelsen af november, hvorefter Kristina Robins vil præsentere resultatet for konsultationssygeplejerskerne på et medlemsmøde.
Indtil da kan du læse mere om kravene og forløbet her.
Sygeplejersker har en særlig faglighed, når det kommer til borgere med demens, derfor vil ældreministeren Jacob Mar...
Afsender
Sygeplejersken
Sundhedsstyrelsen lægger pt. sidste hånd på de kvalitetsstandarder, der skal gælde for den kommunale sygepleje og d...
Afsender
Sygeplejersken
Sex og Samfund opretter et nyt rådgivningstilbud. Her er bl.a. sygeplejerske Cecilie Tagel ansat til at støtte, afk...
Afsender
Sygeplejersken
Sygeplejerske og professor Karin Brochstedt Dieperink er blevet tildelt et nyt professorat fra Kræftens Bekæmpelse....
Afsender
Sygeplejersken
https://dsr.dk/fag-og-udvikling/sygeplejersken/sygeplejersken-online/nu-begynder-ok-forhandlingerne-for-konsultationssygeplejerskerne/