Spring menu over
Dansk Sygeplejeråd logo

Nyhed

OK26 sparket i gang

OK26 blev mandag sparket i gang ved Sundhedskartellets OK26-kickoff i Odense. Nu kan medlemmerne stille krav til kravindsamlingen.

Publiceret: 

21. august 2025

Senest opdateret: 

21. august 2025

Af:

Mathilde Nyfos Ebbesen

mae@dsr.dk
kickoff

Foto:

Michael Drost-Hansen

Det summer i salen. Mere end 700 tillidsvalgte fra Sundhedskartellet er samlet i Odense Kongrescenter for at sparke de næste  overenskomstforhandlinger, OK26, i gang.

Dagen byder på en masse informationer og spørgsmål om OK26. Hvad kan vi forvente? Hvad forventer arbejdsgiverne? Hvilke temaer vil vi gerne kigge ind i? Og hvad er medlemmernes ønsker?

Camilla Dyhr er en af de tillidsvalgte, der er mødt op i dag. Hun er sygeplejerske på Amager Hospital. Hun synes, det er værdifuldt, at så mange tillidsrepræsentanter mødes med samme udgangspunkt forud for overenskomstforhandlingerne.

”Det er jo spændende. Det er en unik mulighed for at være sammen med en masse tillidsrepræsentanter, der jo kommer med samme udgangspunkt; at høre på vores politikere fortælle om, hvad de synes, der er vigtigt for vores arbejdsforhold,” fortæller hun.

Den første fase af overenskomstforhandlingerne er, at Dansk Sygeplejeråd indsamler krav fra medlemmerne, så de kan være med til at præge, hvad der skal med på forhandlingsbordet. Ifølge Camilla Dyhr er det vigtigt, at sygeplejerskerne husker at stille deres krav, så de har indflydelse:  

”Det er jo os, der arbejder. Det er vores hverdag og os, der er på gulvet. Jeg ved godt, at mange af dem, der har samlet kravene ind, også er sygeplejersker og har været der. Men tingene ændrer sig næsten fra år til år. Så jeg synes, det er rigtigt vigtigt, at vores egne medlemmer, som er på gulvet, har en indflydelse på, hvad vi skal forhandle om,” siger hun.

 

11 temaer

Som noget nyt har hovedbestyrelsen formuleret 11 temaer, som medlemmerne skal diskutere og byde ind i.

Tillidsrepræsentanternes skal nu ud og klæde deres kollegaer på til at byde ind og diskutere de udvalgte temaer, samt at komme med egne ønsker til overenskomstforhandlingerne. Og Camilla Dyhr har da også tænkt sig nogle tanker om, hvad der er vigtigt for hende, når der skal krav på bordet til overenskomstforhandlingerne:

”Skal jeg være sådan helt personlig, så synes jeg selvfølgelig altid, at løn skal være med til hver en forhandling. For at sikre at vi bliver ved med at have den løn, som vi skal have, og at vi ikke igen ryger bagud eller mere bagud. Men for mig er det også arbejdsmiljøet. Jeg synes, at vi skal have fokus på, at vi har et arbejdsmiljø, hvor vi kan blive ældre sygeplejersker, så vi også kan snakke pension og alle de her ting," siger Camilla Dyhr.

 

Medlemmernes tur

Dagens arrangement i Odense Kongrescenter har budt på forventninger og information om OK26. Men vigtigst er det, at sygeplejerskerne nu skal melde ind om, hvad der er vigtigt for dem, siger forkvinde for Dansk Sygeplejeråd, Dorthe Boe Danbjørg:

”Det er dig der skal fortælle os, hvad der betyder noget for din hverdag, dit arbejdsliv, din løn. Det er nu, at du som medlem skal gøre din stemme gældende.”

Indtil d. 31. august kan du have indflydelse på de krav, forhandlerne går ind i overenskomstforhandlingerne med. Læs mere her.