Nyhed
Iransk sygeplejerske udsendes en måned før, hun når målet
Den iranske sygeplejerske Farzaneh Bagheri bliver sendt ud af landet en måned før, hun får sin danske autorisation. Det er under al kritik, mener forkvinde i Dansk Sygeplejeråd.
Publiceret:
10. august 2025
Senest opdateret:
11. august 2025
Foto:
Søren Svendsen (arkivbillede)
Iranske Farzaneh Bagheri har mindre end to måneder tilbage af sin evalueringsansættelse på Herlev Hospital, før hun kan få autorisation til at arbejde som sygeplejerske i Danmark.
Men det når hun ikke.
Udlændingestyrelsen har besluttet, at hun senest i slutningen af august skal rejse tilbage til Iran med sin familie, fordi hun ikke har en dansk sygeplejeautorisation. Det skriver Jyllands-Posten.
Hun var ellers lige ved at nå i mål.
Jyllands-Posten har spurgt forkvinde i Dansk Sygeplejeråd Dorthe Boe Danbjørg, hvad hun synes om udlændingestyrelsen beslutning:
”Det skriger til himlen, og sagen er et billede på den ulykkelige situation, som rigtig mange af de internationalt uddannede sygeplejersker står i. Vi svigter vores ansvar, for som land har vi – via politikernes regler om særlig visum-ordning til udenlandske læger og sygeplejersker - selv inviteret dem hertil, fordi vi havde brug for dem i sundhedsvæsnet.”
En forfærdelig situation
Farzaneh Bagheri og hendes familie rejste til Danmark i troen om, at hun som uddannet sygeplejerske var eftertragtet arbejdskraft.
Begrundelsen for udsendesen er ifølge Jyllands-Posten, at hun ikke har nået at gøre sin evalueringsansættelse færdig, inden hendes tre-årige autorisationsvisum udløb. Udlændingenævnet er klar over, at Farzaneh Bagheri få uger fra at få sin autorisation.
Udover den forfærdelige situation, familien står i, er der også et ressourcespørgsmål, siger forkvinden videre til Sygeplejersken:
”Det er på ingen måde hensigtsmæssigt. Der skal bruges kompetencer og ressourcer på at ansætte sygeplejersker, der kommer til Danmark fra en helt anden kultur og med et andet sprog, og det arbejde får man ikke den fulde effekt af, når de ikke når at afslutte evalueringsansættelsen og få deres autorisation."
Dorthe Boe Danbjørg fortæller, at Dansk Sygeplejeråd vil bruge deres stemme i medierne og med politikerne for at sikre, at sagen ikke bliver glemt. Derudover ønsker hun generelt bedre vejledning til sygeplejersker, der kommer til Danmark fra andre lande:
"Det viser denne sag i den grad, at der er brug for."
Læs seneste nyt fra Sygeplejersken
Læs mere22. juni 2026
Annette har uddannet sig fra SOSU til sygeplejerske
Annette Mørch er en af de over 30 social- og sundhedsassistenter, der nu kan kalde sig sygeplejerske efter en 2½ år...
Afsender
Sygeplejersken
15. juni 2026
Sygeplejerske for psykisk sårbare asylansøgere
I et krydsfelt mellem somatisk, social- og psykiatrisk sygepleje er Jeanne Tybrind et håb i håbløsheden for traumat...
Afsender
Sygeplejersken
11. juni 2026
Snart færdiguddannet: ”Det er et tveægget sværd”
Tusindvis af nyudklækkede sygeplejersker springer snart ud i verden. En af dem er Bolette Bjerre. Hun glæder sig ti...
Afsender
Sygeplejersken
08. juni 2026
Fik pris for at give syge børn hverdagen tilbage
For Helena Hansson handler god sygepleje ikke kun om behandling, men også om at gøre plads til patienternes daglige...
Afsender
Sygeplejersken