Spring menu over
Dansk Sygeplejeråd logo

FSOP legat

Læs retningslinjerne for FSOP's legat.

Om FSOP legat

Formålet ved FSOP-legatet er, at støtte op om den enkelte operationssygeplejerskes faglige udvikling, samt ny viden og inspiration til operationssygeplejens felt.

Ansøgningsskema FSOP legat

FSOP legat (tidligere solskinskontoen)

Formålet med FSOP-legatet er at støtte op om den enkelte operationssygeplejerskes faglige udvikling, samt horisontudvide med ny viden og inspiration til operationssygeplejens felt.  
Ansøger skal have været betalende medlem af FSOP i minimum 2 år. 

Der kan ansøges om tilskud til fagligt relevante nationale arrangementer, såsom temadage og kongresser f.eks. FSOP og lignende. 

Der kan desuden ansøges om tilskud til fagligt relevante internationale arrangementer, såsom kongresser, f.eks. NORNA, EORNA eller AORN. 

Tilskuddet der kan ansøges om, er mellem kr. 500-3000. 
Ansøgere, som bidrager med abstracts ved arrangementet, kan tildeles et større legat 

Medlemmet skal fremsende en motiveret ansøgning, inkl. program og budget, samt evt. abstract og efterfølgende sende bilag. Brug nedenstående link til ansøgningsskema.

Medlemmet er forpligtet til at udarbejde et kort indlæg til FSOP-Nyt. 
Det nævnes i FSOP-Nyt, hvis man har modtaget et legat samt til hvilket arrangement.

FSOP-bestyrelsen tager sig den rettighed at lægge indlægget på relevante sociale medier. 


Et medlem kan ansøge om tilskud x 1 per kalenderår. 

 

Hvordan søger du?

Brug link til ansøgningsskema i venstre side.

FSOP administrerer ikke længere firmalegater.