LF-valg 2025
I år har der været valg til Lederforeningens bestyrelse. Lederforeningen (LF) er den faglige organisation for omkring 4000 ledende sygeplejersker. Afstemningen er lukket. Se, hvem der blev valgt.
Valg til Lederforeningens bestyrelse
I år har der været valg til bestyrelsen i Lederforeningen (LF).
Afstemningen er lukket d. 10. nov. kl. 8.
Hvad sker hvornår
-
Kandidaterne kan stille opI denne periode kan kandidater stille op til LF-valg.
-
ValgkampValgkamp foregår med valgaktiviteter i LF.
-
Medlemmerne kan stemme på de opstillede kandidaterAlle stemmeberettigede medlemmer af DSR kan stemme.
-
Resultatet offentliggøresValgets vindere får besked og offentliggøres.
-
LF-valgte tiltræderDe valgte til Lederforeningen tiltræder deres bestyrelsespost.
Foto:
Lizette Kabré
Ny hovedbestyrelse
Med valget tiltræder følgende bestyrelsesmedlemmer fra LF og kredsene i DSR's hovedbestyrelse, som dermed er sammensat på ny:
Tiltræder 11. nov.:
- Christian Morhordst - forperson for LF.
Tiltræder 1. dec.:
- Charlotte Engell - nyvalgt forperson for Kreds Hovedstaden.
- Jacob Damborg Gøtzsche - forperson for Kreds Midtjylland.
- Christina Windau Hay Lund - forperson for Kreds Nordjylland.
- Michelle Gulbæk Servé - nyvalgt forperson for Kreds Sjælland.
- Helle Kruse Hansen - forperson for Kreds Syddanmark.
- Rikke Wiwe - 1. kredsforperson for Kreds Hovedstaden.
- Bente Alkærsig Rasmussen - 1. kredsforperson for Kreds Midtjylland.
- Karina Krogh - 1. kredsforperson for Kreds Nordjylland.
- Anja Hoyer Didriksen - 1. kredsforperson for Kreds Sjælland.
- Anja Skovgaard - 1. kredsforperson for Kreds Syddanmark
Lederforeningens bestyrelse
Bestyrelsen i Lederforeningen er foreningens politiske ledelse, som varetager de ledende sygeplejerskers faglige interesser og vilkår.
Bestyrelsens sammensætning
Lederforeningens forperson, næstforperson og de øvrige medlemmer i bestyrelsen udgør til sammen foreningens politiske ledelse og har til opgave at varetage medlemmernes interesser i overensstemmelse med foreningens vedtægter.
Lederforeningens bestyrelse består af en forperson og en næstforperson samt 10 bestyrelsesmedlemmer.
Bestyrelsesmedlemmerne er lokalt forankret med 2 fra Nordjylland, 2 fra Midtjylland, 2 fra Syddanmark, 2 fra Sjælland og 2 fra Hovedstadsområdet.
Læs om honorering af frikøbte politikere i DSR og LF.
Bestyrelsens rolle og arbejde
Lederforeningens politiske ledelse og bestyrelse arbejder politisk for at varetage de ledende sygeplejerskers faglige interesser og medvirker desuden til at skabe og udvikle et velfungerende sundhedsområde.
Bestyrelsesmedlemmerne i Lederforeningen sætter retningen for foreningens politikker og strategier - og dermed, hvilke fokusområder Lederforeningen arbejder efter.
Bestyrelsen i Lederforeningen skal omsætte beslutninger fra kongressen og fra DSR's hovedbestyrelse til det daglige faglige arbejde i Lederforeningen målrettet ledende sygeplejersker. Og bidrage til udvikling af hele sundhedsområdet ud fra et sygeplejefagligt ledelsesperspektiv.
Bestyrelsen har samtidig en vigtig rolle i at opfange, hvordan sundhedsindsatsen og vilkårene for indsatsen opleves, når man er ledende sygeplejerske.
Ud fra dét besluttes initiativer og strategier - og dermed hvilke fokusområder Lederforeningen arbejder efter.
Beslutningerne i Lederforeningens bestyrelse bæres videre i dagligdagen af den politiske ledelse i foreningen.
Bestyrelsen arbejder blandt andet for:
- At skabe de bedste løn- og arbejdsforhold for ledende sygeplejersker på hver enkelt arbejdsplads.
- At sikre medlemmernes tryghed, hvis de kommer i vanskeligheder.
- At indgå kollektive lederaftaler med individuelle muligheder.
- At varetage ledende sygeplejerskers interesser ledelsesfagligt.
- At skabe et inspirerende og aktivt fællesskab for ledende sygeplejersker med udgangspunkt i ledelsesarbejdet, med konkret inspiration til lederarbejdet og dialog om ledervilkår og ledelsen af sundhedsindsatsen.
Lederforeningens bestyrelsesmedlemmer deltager desuden også i konferencer og repræsenterer Lederforeningen lokalt på arbejdspladsen.
Formål med valget
- Valget til Lederforeningens bestyrelse er din mulighed for at være med til at forme fremtiden for vores faglige fællesskab, hvad enten du stiller op eller stemmer.
- Formålet med valget er også at sikre, at medlemmerne i Lederforeningen bliver repræsenteret af personer, der bedst forstår og varetager ledende sygeplejerskers interesser - herunder lokale interesser og udfordringer.
- Posten som bestyrelsesmedlem i Lederforeningen adskiller sig fra andre lokale tillidsposter som fx TR eller AMiR, der varetager kollegernes interesse på arbejdspladsen.
- Som medlem af Lederforeningens bestyrelse repræsenterer du alle medlemmerne på tværs af arbejdspladser. Du bliver medlem af DSR’s kongres, der træffer beslutninger for alle DSR’s medlemmer i hele landet.
- Hvad enten du stiller op eller stemmer til valget, er du med til at styrke demokratiet i Lederforeningen.
Læs mere om Lederforeningen og foreningens arbejde og tilbud på Lederforeningens hjemmeside.
Kongressen - den øverste myndighed
Sammen med DSR's 5 kredsbestyrelser udgør kongresdelegerede fra bestyrelsen i Lederforeningen DSR's kongres - den øverste myndighed, som sætter den strategiske retning for DSR.
Lederforeningen har syv delegerede pladser i kongressen.
Læs om Kongressen - DSR's øverste myndighed.
Ekstraordinær kongres 2025
I 2025 maj blev der afholdt en ekstraordinær kongres, som ændrede rammerne for Kongressens sammensætning.
Har du spørgsmål til selve valget, kan du kontakte konsulent i DSR Susanne M. Quaade.
Læs mere
Valg til kredseneLederforeningen
Sundhed og ledelse med nærvær! 4000 ledende sygeplejersker. Inspiration, arrangementer, sundhed og politik ... ny viden!
Bliv politiker i DSR
Har du interesse for politik? Vil du være med til at engagere medlemmerne af DSR, så I sammen skaber forandringer for sygeplejerskerne? Vil ...
Samværsværdier for politisk valgte i DSR
Samværsværdierne beskriver de værdier, politisk valgte i DSR arbejder ud fra. Samværsværdierne er vedtaget af DSR's hovedbestyrelse.