Sygeplejersken
Synspunkt: Hvor er lederne?
Hvor er lederne? Ledere må have indsigt i forskningen. Det er ikke nok at sende en udviklingssygeplejerske eller klinisk oversygeplejerske til en konference.
Sygeplejersken 2002 nr. 42, s. 13
Af:
Agnes Bjørn, sygeplejerske, lektor, MPhil, ph.d.
Lederstillinger besættes af ikke faglige ledere, de faglige ledere har ikke de nødvendige kvalifikationer til at lede og udvikle. Dette var påstandene, som lå til grund for et multinationalt projekt ''Clinical Leadership Project'' (CLP), som blev præsenteret ved WENR-konferencen (Workgroup of European Nurseresearchers) i Geneve den 2. september. Påstandene blev suppleret med statistiske oplysninger om, at der i Europa, USA, Canada, Australien og andre lande med tilsvarende udvikling er tendens til færre sygeplejersker og flere læger i sundhedsvæsenet. De sygeplejefaglige ledere er ofte ikke rustet til at møde udfordringerne ved de konstante reformer og mere og mere accelererede patientforløb. Der er krav om, at lederne skal sikre kvalitetsudvikling og overholdelse af økonomiske rammer.
CLP blev præsenteret af professor Sabina De Geest, Institut for Nursing Service, University of Basel. Projektet er inspireret af Alison Kitsons forskning i Storbritannien for Royal College of Nursing, men nu i Belgien og Schweiz tilpasset de kulturelle forhold i de respektive deltagerlande. Formålet med CLP er at udvikle afdelingssygeplejerskers/oversygeplejerskers ledelse. CLP gennemføres som et aktionsforsknings- og quasieksperimentalt studie. Det quasieksperimentelle studie består i, at ledelsesstil i afdelinger med aktionsforskning sammenlignes med ledelsesstil, hvor der ikke gennemføres aktionsforskning. I aktionsforskningen indgår 1) patienters fortællinger om deres oplevelser af pleje; 2) observation af plejesituationer; 3) feedback til den sygeplejefaglige leder; 4) plan for personlig udvikling til den sygeplejefaglige leder; 5) aktionslæring; 6) workshopper og 7) mentoring.
De foreløbige resultater viste, at lederne ved at få indsigt i patienters oplevelser og observationer fra plejesituationer blev opmærksomme på nødvendigheden af at ændre deres ledelse og grundlag for at gennemføre læring i situationer og workshopper. Det var nok en vanskelig proces for deltagerne at realisere fejl og mangler i deres samvittighedsfuldt udførte arbejde, men gennem projektet fik de også styrke til at ændre deres ledelse. Alison Kitson fandt, at transformational ledelse var den ledelsesform, hvorigennem de faglige ledere bedst kunne møde de krav om reformer og udvikling, de fortsat stilles over for. Det var derfor også transformational ledelse, som blev tilstræbt i CLP i Belgien og Schweiz. Transformational ledelse er en ledelsesmodel, hvori der lægges vægt på mulighed for decentral beslutningstagen, højt niveau af informationsudveksling og uformelle netværk.
Hvor er de danske sygeplejefaglige ledere? Hvorfor er der ikke deltagelse fra Danmark i europæiske eller internationale møder for sygeplejefaglige ledere? Det var spørgsmålet, jeg fik stillet af en repræsentant for arrangørerne i Schweiz. Spørgsmålet blev efterfulgt af argumenter for nødvendigheden af, at ledere må have indsigt i forskningen. Det er ikke nok at sende en udviklingssygeplejerske eller klinisk oversygeplejerske til en konference. Lederne skal selv have indsigt i forskningen, da det er dem, som skal argumentere på ledelsesniveau. Der er forskning, som viser, at den faglige ledelse kan gøre en forskel, men der er også trends, som viser, at de sygeplejefaglige ledelsesposter i stigende grad besættes af ikkefaglige ledere i Europa og Nordamerika. Derfor er det vigtigt, at lederne står sammen og gensidigt støtter hinanden.
Er det rigtigt, at de danske sygeplejefaglige ledere ikke deltager i møder om projekter internationalt? Hvis det er rigtigt, hvorfor er det så sådan? Der var kun få danske sygeplejeledere, som deltog i WENR-konferencen i Geneve, hvor netop den faglige ledelse var på programmet en hel dag. Konferencen havde i alt 379 deltagere, heraf 10 fra Danmark.
Agnes Bjørn er ansat på Sygeplejerskehøjskolen i København.
Læs artiklerne ''Forynget forum for forskere'' og ''Sproget må ikke blive en barriere'' om WENR-konferencen.