Sygeplejersken
Et dansk sæt standarder for sundhedsvæsenet
Når danske sygehusafdelinger skal måle og sammenligne kvalitet, skal udgangspunktet være et dansk sæt standarder. De skal bygge på de erfaringer, der er gjort i de landsdækkende kvalitetsprojekter, og der skal både være standarder for alle patienter og standarder for enkelte patientgrupper.
Sygeplejersken 2002 nr. 44, s. 8
Af:
Kirsten Bjørnsson, journalist
Den nationale model for kvalitetsvurdering skal tage udgangspunkt i patientforløb. Men i første omgang skal den kun omfatte sygehusene, ikke de praktiserende læger.
''På længere sigt kan der være perspektiv i en model, der omfatter praksissektoren. For et patientforløb starter og slutter ikke ved sygehusets dør,'' sagde sundhedsminister Lars Løkke Rasmussen på Sundhedsstyrelsens konference.
''Men vi kan ikke blive ved med at diskutere. Nu må vi se at komme i gang.''
Aftalt med amterne
I 2001 aftalte amterne, H:S og den daværende regering, at en fælles dansk model for kvalitetsvurdering skal bygge på en kerne af fælles kvalitetsstandarder.
Amterne har forpligtet sig til at opfylde de standarder, der bliver fastsat for fysiske rammer, udstyr, patientforløb, processer og resultater. Standarderne skal så vidt muligt være målelige, og de skal udformes, så de enkelte afdelingers opfyldelse af standarderne kan offentliggøres og sammenlignes. Der skal indbygges standarder for patientsikkerhed.
Modellen skal omfatte ekstern evaluering i stil med den akkreditering, som H:S netop har gennemgået. Men Sundhedsstyrelsens chef, Jens Kristian Gøtrik, understregede, at der ikke bliver tale om at overtage et sæt færdige standarder fra den internationale akkrediteringsorganisation, man vælger at samarbejde med.
''Vi skal udvikle et dansk sæt standarder og indikatorer med udgangspunkt i, hvad der allerede findes internationalt og i Danmark,'' sagde Gøtrik.
Samler danske erfaringer
Det ligger i kortene, at Sundhedsstyrelsen skal trække på erfaringerne fra de danske sygehuse, der arbejder sammen med udenlandske akkrediteringsorganisationer, og på erfaringerne fra de store landsdækkende kvalitetsprojekter, som er udviklet i de senere år.
Projekter som den Gode Medicinske Afdeling (DGMA) og det Nationale Indikatorprojekt (NIP) ligger så tæt på metoder og principper for den nationale kvalitetsmodel, at man vanskeligt kan forestille sig, at projekterne skal fortsætte sideløbende med kvalitetsmodellen. Det ville give for meget overlap. Til gengæld er det en nærliggende tanke, at standarder og indikatorer fra de to projekter og fra andre landsdækkende kvalitetsprojekter kan indgå i den nationale model.
Læs også "Sygehusafdelinger skal kunne sammenlignes".
Sundhedsstyrelsen er nu ved at nedsætte et sekretariat, der skal stå for det praktiske arbejde med den nationale model til kvalitetsvurdering.
Efterår 2002: Indsamling og bearbejdning af eksisterende standarder og indikatorer.
Medio 2003: Et sæt standarder og indikatorer er klar til høring.
Ultimo 2003: Høring lokalt i sundhedsvæsenet.
Forår 2004: Et dansk sæt standarder og indikatorer er klar.
Medio 2003: En international akkrediteringsorganisation er valgt som samarbejdspartner.
2004-2005: Sygehusene forbereder og begynder kvalitetsvurdering i eget regi.
2006: Selvevaluering og ekstern evaluering er begyndt.