Nyhed
Optimeret introforløb får sygeplejersker til at blive
En grundig og lang oplæring, individuelle forløb og videohilsner er blevet en fast del af et optimeret introforløb på Nordsjællands Hospitals akutmodtagelse. Og det har vendt en trist medarbejderflugt blandt nyansatte.
Publiceret:
2. februar 2026
Senest opdateret:
2. februar 2026
Foto:
Claus Bech
Blandt blå gardiner og hospitalssenge står oversygeplejerske Helle Seemann med nyuddannede Bolette Christensen.
De pakker slanger sammen og hjælper hinanden med at gøre en sengeplads klar. Duften af rengøringsmidler og biplyde fra monitorer fylder akutmodtagelsen.
Bolette Christensen tørrer en monitorskærm af med sprit. Hun er en af de nyansatte, som før i tiden måske ville have sagt op fra jobbet. For på akutmodtagelsen på Nordsjællands Hospital havde de indtil 2023 et stort problem med at fastholde deres nye kollegaer – især de nyuddannede.
Hver tredje nyansatte sagde op
For bare fem år siden landede der tit opsigelser på oversygeplejerske Helle Seemanns bord. Det var så slemt, at når afdelingen ansatte nye sygeplejersker, smuttede hver tredje af dem igen, inden der var gået et år.
”Det påvirkede virkelig arbejdsmiljøet negativt. Vi brugte rigtig mange ressourcer på at ansætte og introducere nye medarbejdere, og det betød også en manglende ro og tryghed,” forklarer Helle Seemann.
Hun peger på, at et mangelfuldt introforløb var en stor del af årsagen til mandefaldet.
”Akutspecialet er meget stort og komplekst, og før i tiden introducerede vi nyansatte til det hele på bare en måned eller to. Det var simpelthen for stor en opgave,” siger hun.
Helle Seemann udgør - sammen med klinisk sygeplejespecialist Nanna Saaby Sørensen og sygeplejerske med specialfunktion Lotte Ploug - det team, der arbejder med at introducere nye medarbejdere til arbejdspladsen. Og efter flere år med stor udskiftning i personalegruppen kiggede de tre på hinanden og blev enige om, at det måtte de kunne gøre bedre.
Før i tiden kunne de på akutmodtagelsen i Hillerød ansætte syv nye medarbejdere over en sommer, men det gav problemer med oplæringen. Nu introduceres der max to nyansatte i afdelingen ad gangen, for at sikre ro til introforløbet.
Foto:
Claus Bech
Ny indsats virker
De gav sig i kast med at omstrukturere det daværende introforløb, og det blev hurtigt tydeligt for dem, at der var mange forskellige måder at arbejde på rundt i afdelingen. Det var klart, at en introduktion ikke bare kunne klappes af på en måned, hvis de nyansatte skulle klædes ordentligt på til arbejdet.
Derfor byggede de forløbet op på ny og lovede hinanden, at de fremover ikke ville gå på kompromis med introduktionen.
”Nu gør vi alt, hvad vi kan, for, at de nyansatte ikke kommer til at stå med et ansvar, som de ikke er klar til at tage – også selvom vi løber stærkt,” fortæller hun.
Efter godt to år med det nye introforløb, er der nu ingen tvivl om, at det virker.
Siden 2023 har blot én nyansat sagt op.
”Jeg har ikke haft en eneste dag, hvor jeg har været bange for, at jeg ikke kunne varetage arbejdet."
Bolette Christensen Nyuddannet sygeplejerskeGodt polstret
Da Bolette Christensen blev færdiguddannet sygeplejerske i sommeren 2025, tænkte hun: ”Kan jeg nu overhovedet finde ud af det her?” Hun frygtede at komme ud på den anden side og føle sig utryg.
Men da hun startede på akutmodtagelsen på Nordsjællands Hospital, lige efter hun blev færdiguddannet, viste det sig, at hun ikke havde nogen grund til at bekymre sig.
En måned før sin første arbejdsdag tikkede en besked ind på Bolette Christensens telefon. På skærmen tonede de tre sygeplejersker i uddannelsesteamet frem og bød hende velkommen i "akutfamilien."
Og den lille gestus betød en hel del for Bolette Christensen.
"Jeg var ret nervøs, inden jeg skulle starte, men da jeg fik den videohilsen, blev jeg bare så glad.”
Siden Bolette Christensen den 1. september 2025 startede på afdelingen, har hun været igennem første del af sit introforløb, og hun har tydeligt kunnet mærke, at det har gavnet hende.
”Jeg har ikke haft en eneste dag, hvor jeg har været bange for, at jeg ikke kunne varetage arbejdet. Jeg føler mig godt polstret, fordi alt er planlagt, og der er ikke nogen uvished. Det har gjort mig virkelig tryg,” fortæller Bolette Christensen og tilføjer, at hun også altid føler sig synlig for ledelsen.
”De ser mig bare,” siger hun.
"Jeg føler mig tryg nok til at sige fra, hvis der er noget jeg ikke har kompetencerne til endnu," fortæller Bolette Christensen, som netop har færdiggjort første del af sit introforløb.
Foto:
Claus Bech
Et nyt introforløb
Det nye introforløb er modulopdelt og strækker sig typisk over et halvt år, hvor de nyansatte oplæres i et område af afdelingen ad gangen i et roligt tempo.
De første fire uger er den nyansatte udenfor normeringen i ét område, hvor de følges med en kollega. Derefter fire uger i samme område, men selvstændigt. Efter et halvt år er sygeplejerskerne oplært i afdelingens forskellige områder og efter et år til at varetage alle basisfunktioner.
Forløbet er også individuelt tilpasset den enkelte medarbejder for at sikre, at de føler sig trygge i det nye arbejde.
”Vi holder løbende møder med de nyansatte, hvor vi snakker om, hvordan det går. Både med hensyn til det faglige, at blive oplært, og om de har brug for mere eller mindre oplæring. Det er vigtigt, så vi er med på, hvor langt de nyansatte er i processen,” fortæller oversygeplejerske Helle Seemann.
Akutmodtagelsen på Nordsjællands Hospital har haft et introforløb for nyansatte i mange år, men først i april 2023 blev det et krav at alle hospitaler skulle have implementeret et sådant forløb.
Ved overenskomstforhandlingerne i 2021 blev det nemlig besluttet, at regionalt ansatte sygeplejersker har ret til et introduktionsforløb.
Nu er der igen overenskomstforhandlinger i gang, og denne gang har Dansk Sygeplejeråd stillet et krav om, at det samme skal gælde for kommunalt ansatte sygeplejersker.
Du kan læse mere om Dansk Sygeplejerskeråds krav ved OK26 her.
Ro til at udvikle sig fagligt
Et omfattende introforløb på et halvt år lyder måske omkostningsfuldt, og det er det også. Men det er også det hele værd, mener Helle Seemann.
Hun mener nemlig, at det er meget mere ressourcekrævende at skulle oplære mange ansatte som ikke bliver særligt længe. Både økonomiske og menneskeligt.
”Man kender ikke sine kollegaer særlig godt, hvis der er meget udskiftning, og det kan give en stor utryghed. Det er vigtigt at kende sine kollegaer og vide, hvad de kan,” fortæller Helle Seemann.
Mindre udskiftning betyder ro, tryghed, en mere sammentømret personalegruppe og dermed øget faglighed, mener hun. Og det er Bolette Christensen enig i.
”Der har været en tydelig plan, som er tilpasset mig, og det har betydet, at jeg har kunne lære i mit eget tempo. Det har givet mig både tid og ro til at udvikle mig fagligt,” fortæller hun.
Og I sidste ende er det patienterne, det gavner, mener Helle Seemann.
”Når personalet er trygge med hinanden og arbejdet, og der er ro til at udvikle sig, er det patienterne, der kan mærke det.”
23. januar 2026
Videreuddannelse sikrer faglig udvikling og respekt om faget
Den ene har med vores mindste borgere og deres familier at gøre, den anden gik forskningens vej. Jeanne Vetterstein...
Afsender
Sygeplejersken
Emneord
19. januar 2026
Enkelt tiltag skal vise vejen for sygeplejersker
En plakat over karriereveje i Kardiologisk Afdeling i Roskilde har gjort udvikling og uddannelse mere nærværende. P...
Afsender
Sygeplejersken
Emneord
08. januar 2026
OK26-forhandlingerne med regionerne er i gang
Reallønnen skal sikres, lyder budskabet fra både Dorthe Boe Danbjørg og FOA-formand Mona Striib, der i dag har tage...
Afsender
Sygeplejersken
Emneord
07. januar 2026
OK26: Kommunale forhandlinger er i gang
De kommunale forhandlinger ved OK26 er nu officielt i gang. Den 6. januar mødtes arbejdsgivere og lønmodtagere til ...
Afsender
Sygeplejersken
Emneord