Nyhed
Konsultationssygeplejersker bakker OK-aftale massivt op
Opbakningen til DSR’s nye overenskomst med PLA er massiv, viser resultatet af den vejledende urafstemning. Aftalen er nu godkendt af både DSR og PLA og træder i kraft med tilbagevirkende kraft fra den 1. december 2024.
Publiceret:
22. januar 2025
Senest opdateret:
23. januar 2025
Foto:
Thomas Vilhelm/Ritzau Scanpix
Den toårige overenskomstaftale mellem Dansk Sygeplejeråd og Praktiserende Lægers Arbejdsgiverforening (PLA) er nu en realitet.
Og resultatet af den vejledende urafstemning blandt Dansk Sygeplejeråds medlemmer på området viser, at et stort flertal af de sygeplejersker, der har en PLA-overenskomst eller arbejder efter Regulativet, kan se sig selv i aftalen.
I alt 55,56 pct. af de berørte medlemmer deltog i afstemningen, og blandt dem stemte 95,62 pct. JA, 3,29 pct. NEJ samt 1,1 pct. BLANKT.
Det resultat glæder Kristina Robins, der som 2. næstforkvinde i Dansk Sygeplejeråd har været chefforhandler i forhandlingerne med PLA. Sammen med hovedbestyrelsen har hun fulgt afstemningsresultatet og onsdag formiddag meddelt PLA, at DSR kan godkende den nye overenskomst.
”Jeg er først og fremmest rigtig glad for, at så mange konsultationssygeplejersker har brugt tid på at sætte sig ind i indholdet af den nye overenskomst og givet deres mening til kende. Det er virkelig vigtigt for os at få en pejling af, om der er tilfredshed med det, vi har forhandlet os frem til,” siger hun og fortsætter:
”For det andet er jeg glad for, at et stort flertal siger, at de er tilfredse med den aftale, vi har indgået, for det har været vanskelige forhandlinger, hvor vi har måttet kæmpe hårdt for den reallønsfremgang, som konsultationssygeplejerskerne kan se frem til de kommende to år.”
For første gang valgte DSR at sende overenskomstaftalen mellem DSR og PLA til vejledende urafstemning blandt sygeplejerskerne. I alt 55,56 pct. af de berørte medlemmer gav deres mening til kende, og blandt dem stemte 95,62 pct. JA, 3,29 pct. NEJ samt 1,1 pct. BLANKT.
Fortsat fokus på uddannelse
Den nye overenskomstaftale gælder fra den 1. december 2024 til den 30. november 2026 og sikrer en lønregulering på i alt 8,38 pct., hvoraf 5,51 pct. gives med tilbagevirkende kraft fra den 1. december 2024. Derudover bliver den lovfastsatte kompensation for tabet af St. Bededag lagt oven i ferietillægget, som stiger til 2,49 pct. Det sikrer, at alle får kompensation for tabet af St. Bededag.
Konsultationssygeplejerske og formand for Fagligt Selskab for Konsultations- og Infirmerisygeplejersker, Marianne Cederholm, er også glad for kollegernes store opbakning til den nye overenskomstaftale.
”Jeg ved, det har været nogle hårde forhandlinger, og jeg er derfor glad for, at så mange kolleger kan se sig selv i aftalen. Vi har fået forhandlet mere hjem i løn denne gang end sidst og sikret reallønnen. Det er rigtig godt,” siger hun.
Konsultationssygeplejerskerne havde tre krav med til forhandlingerne: Løn, uddannelse og arbejdsmiljø. Og det lykkedes som bekendt ikke at skaffe forbedringer i forhold til uddannelse og kompetenceudvikling.
”Det undrer mig stadig, at arbejdsgiverne ikke prioriterede mere uddannelse til os, især når man ser på, at antallet af komplekse opgaver og krav til vores kompetencer fortsætter med at stige. Og det er noget, vi og DSR vil blive ved med at have fokus på i de kommende år,” siger Marianne Cederholm.
Dyk ned i overenskomstens detaljer her
Læs seneste nyt fra Sygeplejersken
Læs mere22. juni 2026
Annette har uddannet sig fra SOSU til sygeplejerske
Annette Mørch er en af de over 30 social- og sundhedsassistenter, der nu kan kalde sig sygeplejerske efter en 2½ år...
Afsender
Sygeplejersken
15. juni 2026
Sygeplejerske for psykisk sårbare asylansøgere
I et krydsfelt mellem somatisk, social- og psykiatrisk sygepleje er Jeanne Tybrind et håb i håbløsheden for traumat...
Afsender
Sygeplejersken
11. juni 2026
Snart færdiguddannet: ”Det er et tveægget sværd”
Tusindvis af nyudklækkede sygeplejersker springer snart ud i verden. En af dem er Bolette Bjerre. Hun glæder sig ti...
Afsender
Sygeplejersken
08. juni 2026
Fik pris for at give syge børn hverdagen tilbage
For Helena Hansson handler god sygepleje ikke kun om behandling, men også om at gøre plads til patienternes daglige...
Afsender
Sygeplejersken