Year of the Nurse 2020 - se bestilling længere nede
Et par måneder inde i det internationale sygeplejerskeår, Year of the Nurse and Midwife 2020, blev sygeplejersker sendt i forreste række i kampen mod en verdensomspændende pandemi.
Dansk Sygeplejeråd har besluttet at udgive en bog som et fælles minde om året, vi aldrig vil glemme. Bogen er også en hyldest til faget i anledning af Year of the Nurse og Florence Nightingales 200 års dag.
Der er samtidig en anledning til at gøre status over sygeplejerskers position og appellere til landets politikere: Der er både brug for flere sygeplejersker, bedre arbejdsforhold og højere løn.
Sygeplejersker udgør halvdelen af sundhedsvæsenets personale på verdensplan, og Verdenssundhedsorganisationen WHO arbejder for, at sygeplejersker får en stærkere stemme i ledelsen af sundhedsvæsenet.
I Danmark er det stadig sådan, at de kvindedominerede fag får markant mindre i løn end de mandedominerede fag. Uligeløn bør høre fortiden til. Det har ikke mindst indsatsen mod corona, #MeToo-bevægelsen og nu også Institut for Menneskerettigheder sat tykke streger under i 2020.
Bestil bogen
Prisen er 75 kroner inkl. fragt.
Læs hele bogen som PDF
Indholdet kan ikke vises pga. de valgt indstillinger for cookies
Udvalgt indhold fra bogen
Interview med Søren Brostrøm
”I sidste ende er det sygeplejersken, der redder én”. Stort lyn-interview med direktør i Sundhedsstyrelsen Søren Brostrøm.
Læs interviewet
Sygeplejerske under corona
Citater fra sygeplejerskers egne beretninger om, hvordan de oplevede første bølge af corona dag for dag fra den 14. marts til den 26. maj 2020.
Læs beretningerne her
2020-plakaten
Illustrator Mads Berg er kunstneren bag Year of the Nurse 2020-plakaten. Læs om hans tanker bag plakatens motiv og om, hvordan plakaten er distribueret i 2020.
Læs mere om plakaten