Bekymringsbreve til Arbejdstilsynet og Styrelsen for Patientsikkerhed
Otte nordjyske fagforeninger har i fællesskab henvendt sig til både Arbejdstilsynet og Styrelsen for Patientsikkerhed for at udtrykke bekymring over arbejdsmiljø og patientsikkerhed på den nye afdeling af Aalborg Universitetshospital i Hospitalsbyen.
SENESTE NYT: Alvorligt overfald i retspsykiatrien 30. maj
Ingen skal arbejde med livet som indsats.
Søndag blev medarbejdere på retspsykiatrisk afdeling på Aalborg Universitetshospital i Hospitalsbyen udsat for vold – og da de trykkede på overfaldsalarmen, virkede den ikke.
Det er ganske enkelt uacceptabelt.
- Når sygeplejersker går på arbejde, skal de kunne stole på, at sikkerheden er i orden. Det var den ikke her. Det er dybt alvorligt, siger Christina Windau Hay Lund, kredsforkvinde i Dansk Sygeplejeråd, Kreds Nordjylland.
Vores tillidsrepræsentanter er gået ind i sagen – og de berørte får hjælp til både psykiske og fysiske skader. Det er positivt, at der nu bliver lavet en handlingsplan og kaldt ekstra personale på arbejde.
Men situationen burde aldrig være opstået, for selv om systemet bliver tjekket dagligt, har der så sent som tidligere i sidste uge været udfald. Og de ansatte fortæller, at der har været problemer med det nye alarmsystem fra første dag i Hospitalsbyen. De har gjort opmærksom på problemerne, men har ikke følt, at deres bekymringer er blevet taget alvorligt. Derfor burde der have været handlet på problemerne langt tidligere.
Desværre er det ikke første gang, der dukker alvorlige problemer op i Hospitalsbyen. Tværtimod har der over en længere periode være flere sager om fejl, mangler og forhold, der giver anledning til bekymring for både arbejdsmiljø og patientsikkerhed. Derfor rettede Dansk Sygeplejeråd sammen med syv andre fagforeninger for et par uger siden henvendelse til Arbejdstilsynet og mange af fagforeningerne også til Styrelsen for Patientsikkerhed.
- De efterhånden mange sager skaber en voksende utryghed blandt medarbejderne. Man skal kunne møde på arbejde med tillid til, at rammerne er i orden, og at sikkerheden er på plads. Den tillid er blevet udfordret alt for mange gange, siger Jakob Roland Kjærsgaard, suppleant for fællestillidsrepræsentanten i psykiatrien og medlem af kredsbestyrelsen i Nordjylland.
Overfaldet søndag og problemerne med alarmerne understreger, hvorfor det er helt nødvendigt, at Arbejdstilsynet snarest gennemgår hele sygehuset. Det har kredsbestyrelsen i Nordjylland også slået fast på sit møde mandag den 1. juni.
- Sundhedspersonalet skal ikke risikere liv og helbred, fordi grundlæggende sikkerhedssystemer svigter. Man skal kunne stole på, at sikkerheden er i orden, når man går på arbejde. Derfor er det afgørende, at myndighederne nu går ind i sagen, lyder det fra kredsbestyrelsen.
Personale overfaldet - alarmer virkede ikke
Personale fik både fysiske og psykiske skader, da de blev udsat for overfald på retspsykiatrisk afdeling i Hospitalsbyen. Og alarmerne virkede ikke.
Læs hos TV2 NordMindst fire ansatte er sygemeldt efter voldsom overfald. Alarmerne overvåges nu af to personer fra IT-firma og regionen.
Læs hos TV2 NordMange medier - blandt dem Ekstra Bladet, Politiken, TV2, DR.dk og en del flere.
Se telegram fra Ritzau - her på Ekstra BladetHenvendelse til Arbejdstilsyn og Styrelsen for Patientsikkerhed
Otte nordjyske fagforeninger er nu så bekymrede for både arbejdsmiljø og patientsikkerhed på Hospitalsbyen, det nye sygehus i Aalborg, at vi i fællesskab har sendt bekymringsskrivelser til både Arbejdstilsynet og Styrelsen for Patientsikkerhed.
Vi havde foretrukket at løse problemerne i MED-udvalg, byggeudvalg og ved de mange nærmest daglige kontakter mellem organisationerne, vores tillidsrepræsentanter og ledelsen af sygehuset. Vi har – nogle gange i flere år – gjort opmærksom på en lang række problemstillinger og udfordringer i forhold til indretningen på det nye sygehus.
Vi har også forståelse for, at ikke alt kan være helt på plads fra dag 1. Men vi synes i fællesskab, at der bliver handlet for lidt og for langsomt på de problemer, som vores medlemmer har fortalt om siden den første store bølge af indflytning den 8. februar.
Mange af forholdene har de seneste dage og uger været afdækket i pressen – i strid med arbejdsmiljøloven er der ikke skabe til alle ansatte, ventilationen fungerer ikke, lokalerne bliver meget varme, og der kan ikke skærmes af, fordi persiennerne ikke fungerer. Det giver store gener for både patienter og personale, der ofte går hjem med hovedpine.
Mange føler også, at de arbejder på en byggeplads, hvor der er støv og larm – også i nærheden af operationsstuerne. Der ligger byggeaffald og bliver ikke gjort tilstrækkeligt rent.
Det truer patientsikkerheden. Og det skaber et både fysisk og psykisk dårligt arbejdsmiljø, hvor de ansatte føler usikkerhed, afmagt og har bekymringer for patienterne.
Dertil kommer, at klokkesnore og patientkald flere steder ikke fungerer efter hensigten, så patienterne ikke har mulighed for at tilkalde personalet ved akutte behov. Det skaber utryghed, også for personalet, der bruger ekstra tid og ressourcer på at tilse patienterne. Tid, der går fra andre opgaver.
Ledelsen arbejder på at udbedre mange af forholdene. Og tak for det. Men nogle af tingene har vi påpeget i over ti år, som fx behovet for skabe. Andre forhold, som fx ventilationen og varmestyringen, kan man angiveligt ikke forvente løst før om op mod et år.
- Det er ikke tilfredsstillende. Vi føler derfor, at det nu er nødvendigt at få en ekstern vurdering fra Arbejdstilsynet og Styrelsen for Patientsikkerhed for at få speedet processen op og prioriteret at få løst de mest presserende problemer med en langt kortere tidshorisont, siger Christina Windau Hay Lund, forkvinde i Dansk Sygeplejeråd, Kreds Nordjylland.
Foto:
CARSTEN LORENZEN
Pressemeddelelse fra otte fagforeninger
Otte nordjyske fagforeninger er nu så bekymrede for både arbejdsmiljø og patientsikkerhed på Hospitalsbyen, det nye sygehus i Aalborg, at vi i fællesskab har sendt bekymringsskrivelser til både Arbejdstilsynet og Styrelsen for Patientsikkerhed.
Pressens fokus på Hospitalsbyen
- Det er enormt frustrerende for medarbejderne, at de ikke ved, hvilket skab de møder ind til - eller om der overhovedet er et skab, siger Tanja Rejmer Hammer, der suppleant som fællestillidsrepræsentant for Dansk Sygeplejeråd. I stedet ligger arbejdstasker, sko og rent tøj nu ligger i en IKEA‑pose på gulvet, og nogle klæder om på ledelsens kontor for at slippe for kaosset.
Se hos TV2/NordDer er nemlig problemer med sollys og for høje temperaturer flere steder på det splinternye Aalborg Universitetshospital. Blandt andet på afdelingen for kræftbehandling. - Vi har kollegaer, der går hjem med hovedpine dagligt, fordi de sidder i varmen på kontoret og ikke har mulighed for at lufte ud, siger Kristina Nowak, sygeplejerske og arbejdsmiljørepræsentant.
Læs hos DREt rensningsanlæg på det nye supersygehus larmer så meget, at høreværn er påkrævet. - Folk får susen for ørene. Nogle har forværring af tinnitus, og man bliver anspændt og får en sitren i kroppen og hovedpine, fortæller sygeplejerske og tillidsrepræsentant på operationsafdelingen i Aalborg, Kristina Hjortshøj. Støjen får de ansatte til at bryde grædende sammen og kan i det lange løb være sundhedsskadelig, ligesom stress og problemer med at kommunikere kan gå ud over patienterne.
Læs hos TV2/Nord- Vi har alle sammen været klar over, at der ville være indkøringsvanskeligheder. Men jeg tror alligevel, at de fleste er overraskede over, hvor omfattende vanskelighederne har været, fortæller Jan Trangeled, der er fællestillidsrepræsentant for portørerne på Aalborg Universitetshospital.
Læs hos TV2/NordPressedækning af indberetning til AT og Styrelsen
Bekymringsskrivelserne fra de nordjyske fagforeninger gav omfattende dækning i både den lokale og landsdækkende presse - her er udsnit.
DSR om flytningen til Hospitalsbyen
Høreværn og 31 grader: ”Det presser arbejdsmiljøet”
Nyhed
Sygeplejersker på Aalborg Universitetshospital går hjem med hovedpine og flossede nerver. Med larm fra udstyr, manglede skabe og høje temper...
Sygeplejersker på nyt hospital klæder om i plastikposer
Nyhed
Det nye Aalborg Universitetshospital har pladsmangel i omklædningsrummene. Det betyder, at nogle ansatte skal dele skabe eller helt undvære ...
Stor glæde over flytning
Nyhed
Hvordan ringer patienterne, hvorfor er der ingen bøjle i skabet, og hvor er kaffen? Der var heldigvis kun små problemer, da Hjertemedicinsk ...
Kreative sygeplejersker
Hospitalsdirektør Lars Dahl Pedersen har rost sygeplejerskerne for at være kreative, når der skulle skærmes for solen ved at opsætte madrasser, plastikposer og lagner for vinduerne.
Men kreativiteten rækker videre - på mindst en afdeling har man sendt en kollega i Biltema for at købe hængehylder, så de ansatte lettere kan dele et skab.
Ansvarligheden er stor.
Bekymringsbreve og regler
Yngre Læger, Dansk Sygeplejeråd, FOA, HK Kommunal, 3F, Dansk Metal, Dansk El-Forbund samt Blik & Rørarbejderforbundet har i fællesskab bedt Arbejdstilsynet vurdere arbejdsmiljøet i Hospitalsbyen.
Bekymringsbrev til ATYngre Læger, Dansk Sygeplejeråd, FOA, HK kommunal og 3F er bekymrede for, om problemerne i Hospitalsbyen går ud over sikkerheden for patienterne.
Bekymringsbrev til StyrelsenSe §51-53 om garderobeskabe i Bekendtgørelse om faste arbejdssteders indretning.
Bekendtgørelse om faste arbejdssteders indretning