Spring menu over
Dansk Sygeplejeråd logo

Sygeplejersken - 1998 - 3

placeholder - magasinforsiden

Tema om udlicitering

Et eksperiment

Som den første kommune i Danmark har Hørsholm udliciteret pleje og omsorg til et privat firma. Det svenske firma Partena Care har overtaget både praktisk bistand og personlig pleje til 35 beboere på plejehjemmet Margrethelund. Efter en start præget af store indkøringsvanskeligheder er hverdagen nu kommet til at fungere.

Vi har stadig ansvaret

Det lykkedes Hørsholm Kommune at undgå nogle af de kendte problemer i forbindelse med udlicitering. Der var ingen personaleuro, fordi de udliciterede plejeboliger var nyetablerede. Men i dag synes ældrechef Ebba Leth og ledende hjemmesygeplejerske Kirsten Petersen, at det private firma Partena Care fik for kort tid til at skaffe personale og forberede starten. Det gav problemer, som ikke var nødvendige.

Et stort arbejde

Udlicitering af ældreplejen er ikke nødvendigvis billigere for kommunerne. Det er heller ikke nemmere. Udlicitering kræver nemlig, at kommunen præcis beskriver, hvilke ydelser den vil købe. Og det er et stort arbejde, siger konsulent Ella Hilker. Men lærerigt.

Alvorlige fejl hos begge parter

Der var fejl på begge sider i plejehjemsskandalen i Stockholm-forstaden Solna. ISS havde ikke sørget for de nødvendige normeringer og hjælpemidler, og kommunen havde presset indflytningen ud over det forsvarlige.

I HVERT NUMMER

Faglig kommentar: Krav til en kyndig lægperson

Tidligere medlem af Det Etiske Råd, sygeplejerske Ulla Fasting, klinisk udviklingskoordinator, er blevet opfordret til at skrive denne uges faglige kommentar om, hvad det vil sige at sidde som sygeplejerske i Det Etiske Råd.

Baggrund

Landets største skole

Med etableringen af en fælles sygeplejerskeuddannelse i hovedstadsområdet er der lagt op til stordrift. Fusionen er en realitet fra årsskiftet, men reelt åbner uddannelsen først til efteråret.

Fag

Kunsten i sundhedsplejen

''Hvordan kan det se så let og ubesværet ud?'' tænkte jeg forbavset, da jeg under min videreuddannelse på Danmarks Sygeplejerskehøjskole var i praktik hos en erfaren sundhedsplejerske. Min forventning om det modsatte blev da også bekræftet, da jeg havde mine første besøg selv! Det var selvfølgelig ikke spor let! Der var specielt én oplevelse under mit praktikophold, der gjorde et særligt indtryk på mig. Det var et besøg, der berørte og bevægede mig som tilskuer, og hvor min umiddelbare tanke var: ''Det her, det er kunst!'' Oplevelsen medførte efterfølgende en række refleksioner. Hvad er egentlig kunsten i sundhedsplejen? Hvad er det, der sker, som pludselig giver følelsen af noget, der lykkes? Hvad er det hos sundhedsplejersken, der gør kunsten? Hvem ser den, og hvad betyder den for sundhedsplejersken og sundhedsplejens målgruppe?