En selvejende institution giver albuerum. Her er man tæt på sin bestyrelse og fri for diktater fra oven, mener Margaret Lodberg, der har sin helt egen lederstil og mening om, hvordan beboerne skal have det på plejecentret Vibegården.
Jobbet som aflaster er både menneskeligt og fagligt berigende, mener Hanne Andersen, der bruger sin tid som efterlønner på frivilligt arbejde i menighedsplejen
Risikoen ved at bruge mobiltelefoner på sygehuse vurderes forskelligt fra sted til sted. Om brugen tillades eller ej er i høj grad et holdningsspørgsmål. Flere og flere sygehuse har dog lempet reglerne, og det letter sygeplejerskernes arbejde
Lægerne rejste fra anæstesiafdelingen i protest og blev erstattet af konsulenter. Udgiften til deres honorarer er så stor, at sygeplejerskerne ikke får lov til at tage på kurser, og aflønningen fører ikke til den ønskede kvalitet.Af Erik Weye og Lulu Wilenius, anæstesisygeplejersker
Farvel til ligeværdighed og vellykket social kontakt som mål i sygeplejen. Goddag til en moderne sygeplejerske med en stærk professionel stolthed og en vis objektiverende distance til patienten.
I den faglige sammenslutning for psykiatriske sygeplejersker, FS 11, er vi i fuld gang med at opbygge en vidensbank for psykiatrisk sygepleje på vores hjemmeside.
Ældres mål og værdier bliver ikke synlige, når hjemmehjælp bevilges med udgangspunkt i Fælles sprog. Interview med 13 borgere i en kommune, der bruger Fælles sprog, viser, at resultatet ofte bliver forvirring og til tider en hjælp, der rammer forkert.
Hvad bør jeg gøre, hvad vil jeg gøre og hvad kan jeg gøre? Tre spørgsmål i etisk praksis, som sygeplejersken kan stille sig selv som en slags hjælp til selvhjælp i et arbejde med risiko for at havne i udbrændthed og sygdom.